Pod koniec listopada w artykule Tak drogo dawno nie było. Inflacja najwyższa w tym wieku! Informowaliśmy o tym, że ze wstępnych wyliczeń GUS wynikało, że inflacja w Polsce wyniosła 7,7 proc. Jednak z wyliczeń ekspertów urzędu wzrost cen wyniósł 7,8 proc. Wskaźnik ten jest wyższy o 1 proc. w porównaniu z październikiem br. Tak drogo nie było od 21 lat.
Największy wpływ na wzrost cen miały nośniki energii, czyli prądu i gazu – 0,3 proc. w 1-procentowym wzroście cen w porównaniu z październikiem. Na „podium” znalazły się również paliwa do prywatnych środków transportu (+ 0,15 punktu proc. w porównaniu z październikiem) oraz warzywa (+0,11).
W skali roku ceny żywności wzrosły o 6,3 proc. Największy wzrost cen nastąpił w przypadku: pieczywa (+12,4 proc. rdr), mięsa wołowego (+14,2 proc. rdr), drobiowego (+23,7 proc. rdr), ale i tłuszcze roślinne (+21,7 proc. rdr), masło (+11,6 proc.) i cukier (+19,4 proc. rdr).
Z kolei energia w skali roku podrożała o 13,6 proc., opał – o 37,4 proc., gaz – o 17,5 proc., a energia elektryczna o 9,5 proc. W przyszłym roku, gdy Urząd Regulacji Energetyki zaakceptuje nowe stawki za energię (obecne obowiązują do końca 2021 r.) ceny za prąd mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.
Ceny paliw do pojazdów wzrosły w skali roku o 36,6 proc. z powodu drożejącej na świecie ropy naftowej. Wzrosły także opłaty za mieszkanie (+10,7 proc. rok do roku) czy wywóz śmieci (+16,7 proc. rdr).
Rząd chce walczyć z inflacją za pomocą tarczy antyinflacyjnej, która zakłada m.in. obniżenie akcyzy na paliwa i energię elektryczną oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i wyłączenia sprzedaży paliw z podatku detalicznego. Obniżony zostanie również podatek VAT na dostawy gazu, energii elektrycznej i energii cieplnej na okres trzech miesięcy, czyli od stycznia do marca 2022 r.
Komentarze (32)
Dodaj swój komentarz