W dziewiątej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów weźmie udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów. Podczas panelu, w którego skład wejdą przedstawiciele władz samorządowych, eksperci, naukowcy, prawnicy oraz goście zagraniczni – paneliści pochylą się nad zagadnieniem decentralizacji władzy oraz delegacji zadań na niższe szczeble zarządzania samorządowego.
„Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie” - tak brzmi oficjalne hasło tegorocznej konferencji. Dlatego też jednym z wiodących wydarzeń merytorycznych będzie panel: „Decentralizacja – jak wzmocnić europejską samorządność?”. Organizatorzy zapowiadają, że dzięki znakomitej międzynarodowej obsadzie będzie można uchwycić doświadczenia w tym zakresie z kilku państw Europy.
Paneliści opowiedzą jak na tle innych systemów politycznych przedstawiają się polskie rozwiązania. Czy powinniśmy czerpać wzorce zza granicy, a może jesteśmy inspiracją dla innych? Druga z alternatyw jest o tyle zasadna, że przez wielu ekspertów polskie rozwiązania podziału administracyjnego są uznawane za wielkie osiągnięcie transformacji. Pozostaje jednak pytanie o to, jak maksymalnie wyzyskać potencjał, drzemiący w polskim społeczeństwie?
Decentralizacja to proces, który możemy nazwać wielkim paradoksem. Mimo oddawania przez władzę centralną niektórych zadań i kompetencji w ręce samorządów, system państwowy ulega wzmocnieniu, zyskuje ważny impuls prorozwojowy i społeczny. Ponadto decentralizacja to oczyszczenie systemu z patologii, które trawią systemy scentralizowane. Chodzi m.in. o praktyki korupcjogenne.
Europejski Kongres Samorządów, którego misją jest budowanie platformy dialogu na rzecz najlepszych rozwiązań dla polskiego samorządu serdecznie zaprasza do rejestracji na wydarzenie za pośrednictwem strony: https://www.forum-ekonomiczne.pl/
Głównym Partnerem IX EKS jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz