Internet mobilny trafia na urządzenia docelowe, czyli nasze smartfony i tablety, poprzez karty SIM. Ich aktywność zapewniana przez operatorów to efekt albo stałego abonamentu, albo dostarczenia paczki transferu danych na zasadzie prepaid. Druga z tych opcji bywa doceniana głównie z dwóch względów. Pierwszym jest duża elastyczność wykorzystania. Drugim - minimalizacja wszelkich formalności związanych z podpisaniem umowy. Zastanawiając się, czy warto wybrać Internet mobilny na kartę trzeba pamiętać o tym, że skończyły się już czasy swoistej anonimowości. O ile w przeszłości Internet na kartę wybierano między innymi ze względu na brak podawania danych, teraz aktywacja wymaga przepisania numeru SIM do konkretnego użytkownika.
Internet mobilny na kartę a elastyczność paktu dla pakietów
Dużą zaletą sieci dostarczonej w tym systemie rozliczeniowym jest łatwe balansowanie kosztami. To dobra opcja dla osób, które w jednym miesiącu zużywają niewielkie ilości danych, by w kolejnym pobrać pakiet wielokrotnie wyższy. To również niezłe rozwiązanie w przypadku osób przez większość czasu przebywających pod stałymi sieciami Wi-Fi. Mając taką w pracy i w domu, zwykle do pełnego komfortu wystarczy relatywnie mały pakiet LTE.
Oczywiście operatorzy zarówno na kartę jak i w ramach abonamentów zapewniają bardzo zróżnicowane zestawienia GB. Jeśli spojrzeć na oferty grupowo - na przykład na porównywarce PanWybierak na https://panwybierak.pl/oferty/telewizja-internet/10 - zauważyć można rosnące zmiany pomiędzy cenami pakietów, ilością GB do wykorzystania i promocjami oraz rabatami.
Na co zwrócić uwagę rozważając Internet na kartę
Podstawową kwestią jest oczywiście średnie miesięczne wykorzystanie GB przez danego użytkownika. Jeśli ogranicza się ono do relatywnie prostych zadań, czyli przykładowego odpisania na e-maile czy weryfikacji stanu konta w aplikacji, pobór danych będzie z pewnością niewielki. Użytkownikowi wystarczy więc mały pakiet danych, który dostarczyć można w formie Internetu na kartę. Jeśli jednak smartfon jest niczym zaawansowany służbowy komputer, który potrzebuje stabilnego i dobrego łącza w każdej chwili, lepszą opcją będzie regularny abonament od dobrego operatora. Daje to poczucie zdecydowanie większej kontroli nad zużyciem transferu. Choć Internet mobilny na kartę można dokupywać, bywa to po prostu kłopotliwe. Trudno też sobie wyobrazić na przykład człowieka biznesu, który podczas negocjacji z kontrahentem nagle musi zadbać o to, aby uzupełnić wykorzystany właśnie pakiet danych Internetu na kartę.
Czy Internet na kartę i w abonamencie różnią się technologicznie?
Takie pytania powstają szczególnie wtedy, gdy na przykład w danej lokalizacji pojawia się kłopot z zasięgiem sieci. Mitem jest jednak twierdzenie, że Internet abonamentowy jest pod względem technicznym bardziej pewny i stabilny niż jego odpowiednik w ramach prepaid. W obu przypadkach dostawca Internetu zapewnia dokładnie tę samą technologię. Różnice dotyczą jedynie sposobu rozliczenia oraz lojalności pomiędzy klientem operatorem. W tym kontekście warto pamiętać, że Internet w ramach abonamentu wiąże się ze zdecydowanie bardziej atrakcyjnymi cenami i promocjami dla wieloletnich użytkowników.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz