Jak wybrać odpowiedni nawóz?
Na rynku dostępnych jest wiele uniwersalnych preparatów, które możemy zastosować do odżywiania trawy w naszym ogrodzie. Są także specjalistyczne nawozy przeznaczone do trawników. Najlepiej sprawdzają się środki granulowane lub takie przeznaczone do rozpuszczania w wodzie. Najłatwiej jest bowiem rozprowadzić je równomiernie po całej powierzchni ogrodu. Nawozy granulowane należy wysiewać na suchą trawę, aby ich drobinki nie przyległy do mokrych źdźbeł trawy, a następnie obficie ją podlać, przyspieszając w ten sposób rozpuszczenie się nawozu. Preparaty rozcieńczane w wodzie, działają znacznie szybciej.
Najważniejszą kwestią jest jednak odpowiedni skład zastosowanego preparatu. Powinien być dopasowany nie tylko do pory roku, ale także do zapotrzebowania gleby na składniki mineralne. W tym celu najlepiej przed zastosowaniem nawozu, przeprowadzić badania próbek ziemi z naszego ogrodu. Na ich postawie będziemy mogli ustalić, jakich konkretnie składników mineralnych nasz trawnik potrzebuje i na tej postawie dobrać odpowiedni środek. Nawozy do trawnika o dobrym składzie można znaleźć w sklep-nasiona.pl
Jak często i kiedy nawozić trawnik?
Nawozy mineralne powinno się stosować od 3 do 4 razy w sezonie wegetacyjnym. Za każdym razem skład nawozu powinien być nieco inny.
WIOSNA
Nawożenie trawnika powinniśmy rozpocząć po pierwszym jego skoszeniu, czyli mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. Stosujemy wówczas nawozy bogate w azot, który zagwarantuje nam odpowiedni wzrost trawy. Warto pamiętać także o tym, aby zwrócić uwagę na to, czy wybrany preparat ma w swoim składzie również fosfor, potas, magnez i wapń. Obecność tych pierwiastków jest równie ważna jeśli chcemy aby trawnik był ozdobą naszego ogrodu przez cały sezon.
LATO
Po raz kolejny powinniśmy zasilić nasz trawnik w maju i w czerwcu. Najlepiej zastosować wówczas uniwersalny nawóz do trawników. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie nawozić trawy podczas suszy, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. Końcem lipca powinniśmy zakończyć stosowanie środków zawierających duże ilości azotu. W przeciwnym razie spowoduje on nadmierny wzrost trawy, która nie będzie mieć wystarczająco dużo czasu, aby właściwie przygotować się do zimy. W wyniku tego jej jakość wiosną będzie znacznie gorsza.
JESIEŃ
Celem nawożenia jesiennego, które powinno zostać przeprowadzone w okresie od połowy sierpnia do początku października, jest przygotowanie trawnika do zimy. Preparaty przeznaczone do stosowania jesienią nie powinny zawierać azotu. Ich zadaniem nie jest bowiem pobudzanie trawy do wzrostu, a jej wzmocnienie przed zimą. Muszą być zatem bogate w fosfor i potas.
Czy trawnik można nawozić organicznie?
Raz na 3 do 4 lata warto zasilić trawnik nawozem organicznym. Dzięki temu, zwiększymy zawartość substancji organicznych i próchnicy w glebie. Najlepszą porą, aby wykonać ten zabieg jest jesień lub wczesna wiosna. Do tego celu możemy użyć nieodkwaszonego torfu w ilości ok 80-100 litrów na 50m2 powierzchni lub granulowanego obornika w dawce, którą zaleca producent. Po rozsypaniu nawozu naturalnego, należy go dokładnie rozgrabić, a następnie podlać trawnik.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz