Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2023-02-09 12:04

Monika Smolik

Jak może zmienić się DevOps w najbliższych latach?

Jak może zmienić się DevOps w najbliższych latach?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał partnera

Branża IT stale się rozwija, a wraz z nią rozwijają się nowe technologie i metody działania zespołów programistów. Jedną z najbardziej przyszłościowych metodologii IT jest DevOps. W jaki sposób może się ona zmienić w najbliższych latach? Spróbujmy poszukać odpowiedzi.

reklama

DevOps: co to jest?

Czym właściwie jest DevOps? To sformułowanie, które powstało w wyniku połączenia kilku liter angielskich słów Development (rozwój) and Operations (działania). Termin DevOps zaproponował światu programista, Patrick Debois, w 2009 roku. W odniesieniu do branży IT pojęcie to oznacza szeroko pojętą kulturę pracy. Główną rolę odgrywa w niej współpraca międzyludzka i automatyzacja procesów.

Idea DevOps powstała jako odpowiedź na potrzebę zmian w sposobie zarządzania procesami programistycznymi. Jej celem jest optymalizacja działań, podejmowanych przez specjalistów IT, odpowiedzialnych za jakość i tempo wdrożeń oprogramowania itd. W ostatnich latach na rynku zaczęły pojawiać się więc pierwsze oferty pracy dla inżynierów DevOps. Specjaliści tego typu są odpowiedzialni m.in. za koordynację i usprawnianie pracy zespołów programistów.

Wejdź na Protocol i sprawdź oferty pracy DevOps!

Perspektywy rozwoju DevOps

Małe i duże firmy, działające w branży IT, nie mogą obecnie narzekać na brak zleceń. Konkurencja jednak nie śpi, a szanse na dynamiczny rozwój mają jedynie ci, którzy wiedzą, w jaki sposób organizować codzienną pracę programistów. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją firmy IT, jest możliwość zapewnienia klientom szybkiej i precyzyjnej obsługi. Metodologia pracy DevOps w dłuższej perspektywie ma na celu maksymalną poprawę jakości realizacji różnych projektów krótko- i długoterminowych. Chodzi bowiem o to, by uniknąć kosztownych przestojów, wynikających z konieczności ciągłego korygowania błędów.

W IT klienci oczekują sprawnej obsługi i szybkich efektów pracy programistów. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, strategowie DevOps na całym świecie podejmują różne działania, mające zmienić tempo i jakość realizacji zleceń. Rozwój DevOps niewątpliwie jest stale związany ze zmianami w sposobie organizacji pracy. W zespołach poszczególne zadania coraz częściej są podzielone na mniejsze podzadania. Dzięki temu firmy mogą finalizować projekty w ekspresowym tempie i z minimalnym ryzykiem błędów.

Rozwój procesów automatyzacji w DevOps

Kolejnym, przewidywanym kierunkiem rozwoju DevOps w najbliższych latach jest automatyzacja procesów, zachodzących w firmach. Znaczny udział w tym przedsięwzięciu może mieć technologia sztucznej inteligencji (AI). Gotowe oprogramowania mogą w dużej mierze usprawnić pracę programistów. Automatyzacja sprawi, że proces tworzenia nowych skryptów i testowania skryptów istniejących będzie bardziej wydajny. Inteligentne oprogramowanie może też znacząco ułatwić wymianę informacji w globalnych zespołach pracowniczych.

Procesy automatyzacji w DevOps docelowo zaczną obejmować wszystkie działania, wykonywane wcześniej przez człowieka. Dotyczy to przede wszystkich zadań powtarzalnych, takich jak: kontrola błędów, raportowanie czy przekazywanie gotowych paczek danych.

Podsumowanie

Pomysł na reorganizację stylu współpracy między programistami zrodził się całkiem niedawno. Obecnie DevOps jest jednym z najbardziej cenionych na świecie modeli organizacji pracy środowisk IT. W niedalekiej przyszłości stałym zmianom w DevOps będą podlegać takie aspekty jak: automatyzacja procesów czy usprawnienie komunikacji wewnątrz zespołów.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl