Mimo żaru lejącego się z nieba, na starówce nie brakowało spacerowiczów. Jednak większość z nich, gdyby mogła, zostałaby w domu. W cieniu schroniła się młoda kobieta w ciąży.
– Jestem w czwartym miesiącu, dlatego pogoda mi doskwiera. Wszelkie sprawy, o ile się da, załatwiam rano, a popołudniami staram się nie wychodzić z domu i spędzać czas przy wiatraku – powiedziała nam Agnieszka Nowicka.
Na ławce przy pl. Jedności Słowiańskiej leży sędziwy mężczyzna. Ma na sobie długie brązowe spodnie, dwie bluzy i kurtkę. Jest bezdomny. Gdy podchodzimy bliżej, otwiera oczy. Nie może spać w taką pogodę.
– Kiedyś lubiłem słońce, opalałem się na ropę. Teraz jest mi ciężko. Źle się czuję w upały, bo wiek zrobił swoje. W dzień staram się odpoczywać, w nocy zbieram puszki, aby przeżyć za kilka złotych. I tak spać nie dają, przepędzają mnie z miejsca na miejsce – opowiedział Ryszard.
Nie wszystkim jednak upał daje się we znaki. Są ludzie, którzy dobrze się czują, gdy temperatury przekraczają 30 stopni. Jednym z nich jest Piotr Kwiatkowski, który w taką pogodę czuje się jak ryba w wodzie, mimo że ma problemy zdrowotne.
– Od najmłodszych lat lubię upały. Co prawda teraz nie mogę sobie pozwolić, aby zbyt długo wygrzewać się na słońcu ze względu na problemy z krążeniem, ale te temperatury mi nie doskwierają. Jestem chyba jakimś ewenementem medycznym – śmieje się rozmówca.
Upały utrzymują się od kilku dni. Dzisiaj Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2. stopnia dla całej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na jednym z portali internetowych stworzyło specjalną infografikę, jak radzić sobie w taką pogodę. Należy ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu, unikać wysiłku fizycznego, pić dużo płynów – najlepiej niegazowanej wody, nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, gdy nie ma takiej potrzeby, lepiej nie wychodzić z domu, unikać picia alkoholu, który odwadnia organizm, nosić lekką i przewiewną odzież czy stosować kremy z filtrem UV.
Ponadto, jeżeli zauważymy objawy przegrzania organizmu, czyli przyspieszony oddech, temperaturę, nudności, zawroty głowy czy dreszcze, powinniśmy zadzwonić pod numer 112 lub 999.
Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował infografikę porównującą temperatury z ostatnich dziewięciu lat.
Czekamy na podsumowanie temperatur czerwcowych – najwyższa temperatura odnotowana w Olsztynie w czerwcu 2018 roku wyniosła 30,5 stopnia.
– możemy przeczytać w poście.
Przypomnijmy, że miasto także zadbało o mieszkańców. W zeszłym tygodniu rozstawionych zostało kilka kurtyn wodnych na:
pl. Jedności Słowiańskiej/ul. Pieniężnego,
pl. Konsulatu Polskiego przy skrzyżowaniu ulic Warmińskiej i Mickiewicza,
ul. Mochnackiego, przy przystanku MPK,
pl. Dunikowskiego przy skrzyżowaniu ulic 22 Stycznia i Emilii Plater,
ul. Boenigka przy ul. Krasickiego.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz