Dziś jest: 08.09.2024
Imieniny: Adrianny, Marii
Data dodania: 2024-06-20 12:04

Mateusz Sikorski

Jak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera innowacje?

Jak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera innowacje?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PARP, snowing / Freepik

Według badań, Polacy to jeden z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Ulokowany w tym środkowoeuropejskim kraju potencjał często bywa z różnych powodów marnowany. Na ratunek przychodzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, dzięki której wiele przedsiębiorstw może zwiększać swoją konkurencyjność, otwierać się na nowe rozwiązania i współpracę zagraniczną.

reklama

Wraz z początkiem 1990 roku Polska Rzeczpospolita Ludowa przekształciła się w III Rzeczpospolitą. Zmiana ta była jednym z prostszych zadań, które stały przed rządzącym obozem Solidarności. Zadaniem iście herkulesowym okazało się przeprowadzenie kraju z gospodarki centralnie planowanej do rynkowej.

W trakcie przemian gospodarczych pojawiła się potrzeba stworzenia instytucji, która miałaby skoncentrować się na wspieraniu przedsiębiorczości i innowacyjności. Funkcję tę spełniała utworzona w 1994 roku Agencja Rozwoju Przemysłu. Miała ona wspierać rozwój sektora przemysłowego poprzez inwestycje, modernizacje i restrukturyzacje. 

Po kilku latach, w 2000 roku ARP włączone zostało w struktury ministerstwa gospodarki (obecnie ministerstwo rozwoju i technologii). Jej kompetencje zostały poszerzone o obszary związane z przedsiębiorczością i rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw. Obecną nazwę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zyskała w 2008 roku. 

PARP to centralna instytucja wspierająca rozwój biznesu w Polsce. Robi to poprzez różnorodne działania wspierające przedsiębiorców, inwestorów oraz rozwój innowacji. Jednym z głównych celów instytucji jest wsparcie MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. Oferuje zarówno pomoc finansową, jak i szkolenia czy doradztwo. Celem jest zwiększenie konkurencyjności firm na rynku krajowym i światowym. 

Do zadań PARP należy także rozwój innowacyjności. Działania wspierające nowatorskie start-upy obejmują inkubatory przedsiębiorczości, programy akceleracyjne czy konkursy na innowacyjne projekty. Prowadzące projekty badawczo-rozwojowe firmy liczyć mogą na wsparcie finansowe. 

Instytucja pozyskuje środki, którymi wspiera przedsiębiorców z różnych źródeł. Są to m.in. Fundusze Europejskie z takich programów, jak Inteligentny Rozwój czy Polska Cyfrowa. Dużym wsparciem są także Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli środki przyznawane przez kraje nie należące do UE, ale dbające o wsparcie przedsiębiorczości w Europie środkowo-wschodniej. 

Według raportu Global Entepreneurship Monitor z 2023 roku, pomimo mniejszego postrzegania przedsiębiorczości jako dobrej ścieżki kariery, polscy przedsiębiorcy nadal cieszą się wysokim statusem wśród swoich rodaków. 

Raport wskazuje także, że w połowie 2022 10,7 proc. Polaków prowadziło firmy Zdecydowana większość z nich, bo aż 9,1 proc. to prowadzący firmy dojrzałe (powyżej 42 miesiące obecności na rynku i realizowania wypłat). Pod względem młodych firm, Polska znajduje się na ostatnim miejscu spośród krajów badanych przez GEM. 

Ze wsparcia PARP korzysta także województwo warmińsko-mazurskie. W połowie czerwca odbyło się tzw. Study Tour, podczas którego pracownicy instytucji odwiedzili firmy, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Redakcja portalu Olsztyn.com.pl przygotowała relację z trzydniowej wycieczki, którą przeczytać można w artykułach:

Ośrodek w Tomaszkowie wspiera rodziny z dziećmi w spektrum autyzmu

Ciężkie maszyny i wypoczynek nad jeziorem

Jak z funduszy norweskich korzystają firmy turystyczne?

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl