Pirometr
Urządzenie nazywane pirometrem stacjonarnym służy do punktowych pomiarów temperatury w odgórnie wyznaczonych obszarach. Użytkownik pirometru może samodzielnie go skonfigurować i wykorzystywać w wariancie, który najbardziej mu odpowiada. Dlatego pirometry stacjonarne stosowane są praktycznie w każdej aplikacji.
Kluczowym elementem urządzenia jest głowica pirometryczna, działająca jak termometr na podczerwień. Pozwala ona na pracę często w skrajnie wysokich temperaturach otoczenia, dochodzących do 180 stopni Celsjusza, nawet bez dodatkowego chłodzenia. Za pomocą niewielkich pirometrów z miniaturowymi głowicami można wykonywać pomiary temperatury bezdotykowo w ciasnych, trudno dostępnych miejscach i w niekorzystnym otoczeniu.
Ponadto pirometr zamiast głowicy pirometrycznej może mieć precyzyjny celownik laserowy, który stosowany jest w parze z wymagającymi aplikacjami. Wówczas urządzenie wykorzystuje najnowszą technologię bezdotykowego pomiaru temperatury.
Kamery termiczne
Do uzyskania w czasie rzeczywistym pomiarów temperatury na odległość, w postaci plików zdjęciowych lub filmów wideo wykonanych w danym środowisku, wykorzystywane są stacjonarne kamery termowizyjne, nazywane również kamerami termicznymi. Kamerę można podłączyć do komputera, panelu operatorskiego lub innego urządzenia wyposażonego w system operacyjny i odpowiedni port.
Gdzie stosowane są bezdotykowe pomiary temperatury
Producent pirometrów i kamer termowizyjnych, firma Optis na swojej stronie internetowej https://stacjonarne.pl informuje, że jej urządzenia znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Między innymi okazują się nieocenioną pomocą w przemyśle szklarskim, metalurgicznym, przy produkcji tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń, jak i w branży medycznej, a nawet w służbie zdrowia i w zakresie odnawialnych źródeł energii.
W połączeniu z nowoczesnym oprogramowaniem, pirometry i kamery termowizyjne umożliwiają przetwarzanie i analizowanie uzyskanych wyników pomiarowych. Prowadzi to do stworzenia warunków służących do stałego, precyzyjnego monitorowania temperatury na wszelkich etapach wytwarzania np. tworzyw sztucznych. Zarządzający takimi procesami mogą optymalizować je i redukować koszty ich realizacji, przy jednoczesnej poprawie poziomu bezpieczeństwa pracowników i samego zakładu produkcyjnego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz