Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2018-07-30 08:06

Redakcja

Jak przygotować samochód na wakacje?

Jak przygotować samochód na wakacje?
Zdjęcie ilustracyjne

Wysokie letnie temperatury mogą być równie wymagające dla auta, jak zimowe mrozy. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakie elementy zwracać uwagę przygotowując samochód do jazdy podczas upałów. Dzięki odpowiednim przygotowaniom jazda będzie wygodna i bezpieczna, a wyjazd na urlop będzie przyjemnością.

reklama

Serwis www.autodoc.pl podpowiada na co zwrócić szczególna uwagę.

Uzupełnienie płynów

Latem nie tylko ludzie potrzebują uzupełniania płynów, ważną sprawą jest zadbanie o ich odpowiedni poziom również w samochodzie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek na trasie. Najważniejsze podczas wysokich temperatur jest sprawdzenie poziomu i ewentualne uzupełnienie płynu chłodniczego w chłodnicy, który odpowiada za zabezpieczanie silnika przed przegrzewaniem. Jest on oczywiście najbardziej narażony na to podczas wielogodzinnej pracy w czasie upałów. Warto również wozić latem zapasową butelkę tego płynu w aucie, aby w razie potrzeby móc go łatwo dolać. Ważne jest też sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, który również pełni funkcję chłodzącą silnik (dla lubiących samodzielne naprawy polecamy https://www.youtube.com/channel/UClCMV8bZ6cPOdpF3dGM5UcQ). Dodatkowo w tradycyjnych akumulatorach należy kontrolować poziom elektrolitu, którego poziom może obniżyć się pod wpływem wysokich temperatur. Dlatego latem należy zwracać szczególną uwagę na jego ilość. Jego nieprawidłowy poziom może doprowadzić do rozładowania akumulatora lub nawet do uszkodzenia. Jednak należy pamiętać o tym, że uzupełnia się go tylko i wyłącznie wodą destylowaną, którą również warto wozić ze sobą na wszelki wypadek w bagażniku.

Odpowiednie ogumienie

Wymiana opon na letnie lub zimowe w zależności od pory roku jest dla wszystkich kierowców oczywistością. Wykonuje się ją, ponieważ te dwa typu ogumienia różnią się znacznie od siebie. Różnice te obejmują zarówno wzór bieżnika, jak i rodzaj mieszanki gumowej, z której są wyprodukowane. Opony letnie na przykład wykonane są z bardziej twardej mieszanki, która zachowuje swoje właściwości nawet w wysokich temperaturach. Jednocześnie dzięki niej nie zużywają się zbyt szybko podczas upałów. Jednak stopień zużycia opon należy regularnie kontrolować, szczególnie przed dłuższymi podróżami, takimi jak wyjazd na wakacje. Sprawdza się go, mierząc głębokość bieżnika, czyli różnicę pomiędzy jego najgłębszym miejscem a powierzchnią, która styka się z drogą.

Można to zrobić, za pomocą specjalnej miarki, która kosztuje kilka lub kilkanaście złotych i można ją kupić w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi, albo domowym sposobem za pomocą zapałki i linijki. Nowe opony mają najczęściej głębokość bieżnika w przedziale 7-8 mm a minimalna wartość dopuszczalna przez prawo w Polsce to 1,6 mm. Mimo to warto zastanowić się nad wymianą opon już, gdy spadnie ona poniżej 3 mm, ponieważ ogumienie zaczyna wtedy tracić część swoich właściwości. Jazda na tak zwanych „łysych oponach” znacznie zmniejsza bezpieczeństwo. Mają one zauważalnie dłuższą drogę hamowania i większe jest prawdopodobieństwo wpadnięcia pojazdu w poślizg. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas jazdy w deszczu lub na mokrej nawierzchni, kiedy mogą sobie nie poradzić z odprowadzaniem wody spod kół.

Sprawdzając stan ogumienia, warto sprawdzić również, czy ciśnienie w oponach mieści się w określonych przez producenta normach. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie ma negatywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niedopompowanie zmniejsza przyczepność, wydłużając drogę hamowania pojazdu. Dodatkowo w takiej sytuacji zwiększają się opory toczenia, co skutkuje zwiększeniem spalania paliwa i nadmiernym nagrzewaniem się opon. Natomiast zbyt wysokie ciśnienie oprócz pogorszenia właściwości jezdnych zmniejsza właściwości amortyzacyjne pojazdu, obniżając komfort i zwiększając podatność opon na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz okresowego sprawdzania ciśnienia należy również pamiętać o wpływie temperatury otoczenia na jego wartość i dodatkowym kontrolowaniu go także w przypadku dużych jej wahań.

Odpowiednie czyszczenie

Czyszczenie samochodów latem podobnie jak czyszczenie ich zimą wymaga odpowiedniego podejścia dostosowanego do panujących podczas tej pory roku warunków. Jednym z najpopularniejszych zabrudzeń, z jakimi muszą się zmierzyć latem właściciele samochodów, są martwe owady przylepione do maski, zderzaka i świateł. Ten problem może nie być tak widoczny podczas jazdy w mieście, ale wystarczy pojeździć poza miastem, szczególnie po drogach prowadzących przez las lub w okolicach jezior, aby się o tym przekonać. Warto zająć się nim zaraz po jego zauważeniu, ponieważ zaschnięte zabrudzenia są znacznie trudniejsze do usunięcia. Jeżeli nie pomaga zwykła woda i szampon do karoserii to trzeba pamiętać, że wszelkie próby szorowania mogą doprowadzić do porysowania lakieru. W takim przypadku należy zaopatrzyć się w specjalny preparat do usuwania martwych owadów. Zmiękczy on cząstki organiczne i umożliwi ich łatwe usunięcie za pomocą gąbki lub szmatki bez niszczenia karoserii.

Inną ważną rzeczą, która może wymagać czyszczenia, jest klimatyzacja. Sprawna i bezpieczna klimatyzacja nie tylko znacznie zwiększa komfort podczas letnich podróży, ale również pośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Wysokie temperatury sprzyjają bowiem rozkojarzeniu i senności. Powinna być ona dezynfekowana co najmniej raz do roku ponieważ w jej wnętrzu panują bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Dodatkowo czyszczenie to, aby było skuteczne, powinno być połączone z wymianą filtra, na którym osadza się najwięcej zanieczyszczeń. Można poradzić sobie z tym samodzielnie, kupując specjalne środki chemiczne do odkażania klimatyzacji, można również skorzystać z profesjonalnej pomocy. W serwisach oprócz metody chemicznej są do wyboru dwie bardziej nowoczesne metody czyszczenia z wykorzystaniem ozonowania lub ultradźwięków.

Dodatkowe wyposażenie

Podczas jazdy w słoneczny dzień jednym z najważniejszych akcesoriów dla kierowcy będą dobre okulary przeciwsłoneczne. Znacznie poprawią one widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas jazdy pod słońce. Szczególnie polecane są okulary z polaryzacją, które wyposażone są w specjalny filtr, który nie przepuszcza światła rozproszonego. Dzięki jego zastosowaniu odblaski światła od asfaltu, karoserii czy szyb innych aut przestają oślepiać.

Przed podróżą samochodem na wakacje na pewno warto sprawdzić zawartość apteczki samochodowej i upewnić się, że posiada niezbędne wyposażenie. Tak samo ważnym elementem wyposażenia pojazdu jest gaśnica, której posiadanie jest wymagane przez prawo. Powinna posiadać ona także aktualną legalizację, czyli przejść przegląd techniczny u specjalisty i zostać uznana za sprawną.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Baska 2018-08-03 15:38:07 178.235.*.*
    Przed każdym dłuższym wyjazdem to mąż dba o auto. Ja zawsze musiałam tylko spakować się i córkę tak aby nasze rzeczy weszły w sedana. Dobrze, ze w tym roku Kamil kupił aurisa w kombi. Wycieczka na wakacje jest o wiele prostsza jak nie trzeba się zastanawiać nad każdą rzeczą czy się zmiści. Szczególnie, że doszedł nam jeszcze jeden Szkrab do zapakowania, to więcej miejsca się przyda :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • DarekT 2018-07-30 15:11:58 188.146.*.*
    ja swoim ssangiem podjeżdżam do kolegi do warsztatu żeby zrobił szybki przegląd auta i jak mówi że wszystko ok to wiem że mogę jechać
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • mik 2018-07-30 13:54:31 5.62.*.*
    warto też zainwestować w ładowarkę z quick charge, można takie kupić w Teletorium ;)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl