Przede wszystkim karta kredytowa. Będziemy z niej korzystać prawdopodobne codziennie, dzięki jej pomocy będziemy dokonywać małych i dużych zakupów, będziemy wypłacać i wpłacać gotówkę w bankomacie
Na co więc zwracać największą uwagę przy wyborze karty kredytowej? Otóż ważnych punktów jest kilka. Po pierwsze, należy zaznajomić się z indywidualnymi wydatkami i stwierdzić, jaki zakres usług jest dla nas niezbędny przy wykorzystaniu jak najmniejszych środków. Opłata za wydanie, użytkowanie i wznowienie karty często jest bardzo zbliżona do siebie w większości większych banków, jednak należy się co do tego wpierw upewnić. Sprawdzając tabele opłat można znaleźć różnego rodzaju kruczki dotyczące naliczania opłat na kartach przypisanych pod konkretny rodzaj konta bankowego. W przypadku, jeśli zależy nam na jak najmniejszych opłatach za korzystanie z bankomatów w kraju lub zagranicą lub na braku opłat za płatności kartą przy wykonywaniu codziennych czynności, należy zaznajomić się w pierwszej kolejności właśnie z taryfą opłat naszego banku.
Kolejną sprawą jest oprocentowanie karty. Jak wskazują statystyki, w Polsce niemal co trzeci posiadacz karty kredytowej posiada na niej kredyt. Dlatego ważnym jest poznanie stopy procentowej kredytu na karcie przed jego zaciągnięciem, gdyż w wielu przypadkach istnieją korzystniejsze rozwiązania zaciągnięcia kredytu w banku.
Należy również zaznajomić się z trwaniem okresu bezodsetkowego, czyli tak zwanym grace period. Jest to moment, w trakcie trwania którego bank, u którego zaciągnięto kredyt na kartę, nie nalicza odsetek za wykorzystywanie otrzymanego przez nas kredytu. Czas jaki trwa grace period to najczęściej okres rozliczeniowy karty oraz dodatkowe trzy do czterech tygodni na spłatę zadłużenia. Jeśli dokonamy spłaty kredytu w tym czasie, nie zostają naliczone odsetki, a z kolei jeśli termin zostanie przekroczony – odsetki rozpoczynają być naliczane.
Kolejną ważną sprawą, jeśli często zdarza nam się opuścić kraj jest kwestia rozliczeń płatności w walucie obcej. W takim wypadku należy zaznajomić się z taryfą przewalutowania banku oraz taryfą prowizji za wybieranie gotówki w zagranicznych bankomatach.
Ostatnim aspektem jest spłata minimalna. Jeśli wiemy, że nie uda nam się spłacić kredytu w okresie bezodsetkowym, trzeba przygotować się na miesięczne spłacanie kredytu. Kwota, którą będziemy następnie musieli spłacać cyklicznie wynosi najczęściej pięć procent od całości zaciągniętego kredytu.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz