Czym jest projekt Sumba? Program ma pomóc miastom w ocenie, przygotowaniu i wdrożeniu alternatywnych sposobów poruszania się do środków transportu, dokumentów strategicznych i planistycznych, aby zapewnić bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku możliwości dojazdu z przedmieść do miast. Rozwiązania te najpierw będą testowane m.in. w niemieckim Hamburgu, w Tallinnie, Tartu i okręgu Harju w Estonii, łotewskiej Rydze, szwedzkim Växjö, litewskim Siauliai i w Olsztynie. Jednak narzędzia skierowane są do całego regionu Morza Bałtyckiego.
Podczas spotkania przedstawiciele sześciu państw zastanawiają się, jak zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Szczególny nacisk kładą na podróż z miejskiego obszaru funkcjonalnego do miasta.
- Mówimy o masterplanach, sposobach pozyskiwania danych, modelowaniu ruchu i dokumentach strategicznych. Robimy burzę mózgów, wspólnie zastanawiamy się nad tym jakie usprawnienia wprowadzić, by zachęcić do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych i sprawić, że komunikacja publiczna oraz inne, ekologiczne środki transportu będą dla mieszkańców przyjazne i atrakcyjne – mówi Agnieszka Horyd z olsztyńskiego urzędu miasta.
Spotkanie rozpoczęło się wczoraj i będzie trwało dwa dni. Jednym z jego punktów jest wizyta studyjna obejmująca przejazd komunikacja publiczną i zwiedzanie ważnych punktów infrastruktury transportu publicznego w Olsztynie.
Komentarze (56)
Dodaj swój komentarz