Jak jeść smacznie i zdrowo?
Z zasadami zdrowego odżywiania zostają zaznajomione nawet małe dzieci. Większość z nas doskonale wie, jak powinniśmy się odżywiać, jednak wprowadzenie zaleceń do naszego codziennego menu nie jest takie proste. Dotyczy to szczególnie osób, które nie mają czas na częste odwiedzanie sklepów, aby zakupić świeże produkty do przygotowania posiłków. Problem dotyka również osoby, które nie przepadają za gotowaniem. Rozwiązaniem dla nich może okazać się dieta pudełkowa - dzięki niej codziennie pod nasze drzwi zostają dostarczone zdrowe posiłki, które nie tylko dodają energii, ale przede wszystkim są odpowiednio zbilansowane pod kątem wartości odżywczych. Catering dietetyczny może okazać się prostym sposobem na to, by odżywiać się zdrowo. Gotowe dania można zamówić dla całej rodziny, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który trzeba by poświęcić na przygotowanie posiłków. Dieta pudełkowa dostępna jest w różnych wariantach, dlatego z pewnością każdy znajdzie idealne menu dla siebie i swoich bliskich.
Codzienna aktywność fizyczna
Ruch potrzebny jest zarówno naszemu ciału, jak i psychice. Pozwala bowiem zebrać myśli i nieco odpocząć od codziennych spraw. Z drugiej strony dzięki regularnej aktywności możemy wzmocnić mięśnie, poprawić krążenie krwi, a także wymodelować sylwetkę. Wielu z nas nie znajduje jednak czasu na to, aby codziennie, przynajmniej przez 15 minut, poćwiczyć. Postarajmy się więc wykorzystać każdą okazję na to, by nieco się poruszać. Przykładowo, zamiast jechać windą, możemy iść po schodach. Jeśli dojeżdżamy do pracy komunikacją miejską, to warto wysiąść 2 przystanki wcześniej i pokonać resztę drogi piechotą. Doskonałym rozwiązaniem będzie również krótki spacer, na przykład do sklepu. Trzy razy w tygodniu powinniśmy znaleźć nieco więcej czasu na ruch. Wybierzmy dla siebie aktywność fizyczną, która będzie sprawiała nam przyjemność. Dużą popularnością cieszy się fitness, pływanie, bieganie czy aerobik.
Regularne badania
Większość z nas odwiedza lekarza tylko w razie konieczności. Zapominamy natomiast o wykonywaniu profilaktycznych badań, które mogą w porę wykryć rozwijającą się w naszym organizmie chorobę. Wbrew pozorom bardzo pomocne okazuje się być tradycyjne badanie krwi, który każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku. Brak czasu nie powinien być tutaj wymówką - obecnie coraz więcej laboratoriów czynnych jest do późnych godzin popołudniowych, a także w soboty. Dodatkowo raz w roku należy kontrolnie zmierzyć sobie ciśnienie, a także dokonać pomiaru cukru we krwi. Warto również od czasu do czasu wybrać się do okulisty, który skontroluje nasz wzrok. Kobiety muszą pamiętać o corocznym USG piersi oraz cytologii, zaś mężczyźni po 50. roku życia profilaktycznie powinni badać prostatę.
Zdrowy odpoczynek
Zachowanie work-life balance jest w praktyce niezwykle trudne, o czym przekonuje się niemal każdy z nas. Tymczasem odpoczynek jest niezmiernie istotny, bowiem pozwala na regenerację naszego organizmu. Dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin snu dziennie, niemniej jednak warto zapewnić sobie tyle snu, ile rzeczywiście potrzebuje nasz organizm. Pamiętajmy również o nieco dłuższym wypoczynku, który powinien mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Dwutygodniowy wyjazd na wakacje w wybrane przez siebie miejsce pozwoli naładować baterie, odciąć się od codzienności i problemów. Przynajmniej raz w tygodniu warto zrobić coś dla siebie, na przykład spędzić wieczór oglądając ciekawy film bądź czytając książkę ulubionego autora. Człowiek nie powinien żyć jedynie pracą i codziennymi, domowymi obowiązkami. Choć są one ważne, to jednak warto również skupić się na sobie i na swoich potrzebach.
Porzuć niezdrowe nawyki!
Nawyków, które nie służą naszemu zdrowiu, trudno jest się pozbyć. Palenie tytoniu, zajadanie smutków, spędzanie całego dnia przed telewizorem - tego rodzaju niezdrowe przyzwyczajenia ma każdy z nas, i wcale nie muszą one przybierać formy uzależnienia. Niezdrowe nawyki z reguły działają na nas destrukcyjnie - palenie może powodować raka płuc, zaś jedzenie słodyczy - otyłość. Niemniej jednak zauważmy, że na nasze zdrowie niekorzystnie wpływa również nadmiar stresu czy zażywanie przypadkowych leków w przypadku złego samopoczucia (zwykle sięgamy po nie na przykład przy przeziębieniu, gdy nie chcemy iść do lekarza). Choć walka z niezdrowymi nawykami często jest bardzo długa i nieprzyjemna, to jednak warto ją podjąć. Niektórzy wielokrotnie podejmują się rzucania palenia bądź starają się w jakiś sposób zredukować stres, lecz bez żadnych rezultatów. Pamiętajmy, aby się nie poddawać i dążyć do wyznaczonego sobie celu, mając na uwadze przede wszystkim swoje własne zdrowie.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz