Mirosław Arczak zaznaczył, że dostał mnóstwo pytań na temat funkcjonowania olsztyńskiego schroniska od osób, które na co dzień angażują się w opiekę nad zwierzętami. W interpelacji radny zapytał m.in. o to, kto zajmuje się chorymi zwierzętami w dni wolne, takie jak święta czy weekendy.
Na jakich zasadach odbywa się opieka nad zwierzętami objętymi opieką „schroniskowego" gabinetu weterynaryjnego w czasie, gdy jest on nieczynny (od godzin popołudniowych w piątki do godzin porannych w poniedziałki, w czasie świąt i innych dni wolnych). Który z pracowników jest za to odpowiedzialny i w jakim trybie wykonywane są tam niezbędne czynności (zapewnienie karmy i wody, czyszczenie kuwet itp.)?
- zastanawiał się Arczak.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wyjaśnił tę kwestię. W schronisku dla zwierząt opieka weterynaryjna odbywa się codziennie, także w dni wolne.
W związku z koniecznością kontynuacji leczenia i oceny stanu zdrowia zwierząt przebywających w jednostce, lekarze weterynarii pracujący w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie pełnią dyżury również w sobotę, niedzielę i święta, tym samym są obecni codziennie w pomieszczeniach gabinetu. Obsługa zwierząt przebywających w gabinecie weterynaryjnym należy do zadań lekarzy weterynarii
- napisał prezydent.
Radnego Arczaka zainteresowały także kwestie kadrowe. Chciał wiedzieć, ilu pracowników zatrudnionych jest w olsztyńskim schronisku oraz na jakich zasadach. Włodarz podał, że na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest 14 osób. Są to: dyrektor, główna księgowa, specjalista ds. administracyjno-biurowych, behawiorysta-koordynator wolontariatu, lekarz weterynarii - 2 etaty, konserwator, opiekun zwierząt - 7 etatów.
Mirosław Arczak chciał także wiedzieć, ile obecnie kotów przebywa w schronisku oraz jaki jest dzienny koszt utrzymania jednego psa i kota, a także poznać dokładną liczbę zwierząt przebywających w placówce w latach 2017-2022, które żyły tam 3, 4, 5 i powyżej 5 lat.
Z danych na 30 września bieżącego roku wynika, że schronisko miało pod opieką 57 kotów dorosłych i 14 kociąt.
Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie obejmuje opieką psy i koty bezdomne, zagubione porzucone, czasowo odebrane właścicielom, koty wolno żyjące przebywające na leczeniu czy dostarczane na sterylizacje. Uśredniając liczbę, jednostka dziennie obejmuje opieką około 200 zwierząt
- odpowiedział Grzymowicz.
Prezydent zaznaczył także, że czas przebywania zwierząt w schronisku jest determinowany przez wiele czynników. Część z nich to wygląd zwierzęcia. Adoptujący preferują zwierzęta rasowe, zazwyczaj o rzadziej spotykanych umaszczeniach, młode, w przypadku psów mniejszej wielkości.
Najdłużej w schroniskach przebywają zwierzęta starsze, chore na choroby przewlekłe lub w przypadku kotów również nosiciele chorób zakaźnych FIV lub FeLV lub też niewyróżniające się umaszczeniem (np. czarne psy i koty). Na czas przebywania w schronisku wpływa również zachowanie zwierzęcia - dłużej czekają na adopcję zwierzęta najbardziej lękliwe lub wykazujące agresję lękową, czy zaburzenia separacyjne
- dodał włodarz Olsztyna.
Na zakończenie Piotr Grzymowicz wytłumaczył, że zwierzęta trafiające do olsztyńskiej placówki są chipowane tuż po przebytej kwarantannie.
Przypomnijmy, że na łamach portalu Olsztyn.com.pl co jakiś czas publikujemy listę zwierząt, które można zaadoptować z olsztyńskiego schroniska. Zasady przygarniania zwierząt znajdują się na STRONIE SCHRONISKA.
Czytaj również:
Te pieski i kotki z olsztyńskiego schroniska polecają się do adopcji
Pieski i kotki czekają właśnie na Ciebie! [ZDJĘCIA]
Punio, Runner, Ryś i Banti - czekają na Ciebie! [ZDJĘCIA]
Kolejne kotki i pieski ze schroniska czekają na adopcję [ZDJĘCIA]
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz