Lokaty bankowe – produkt dostępny w każdym banku
To nie przypadek, że w ofercie każdego banku znajdują się lokaty bankowe. Pieniądze zdeponowane przez klientów m.in. na lokatach, są wypłacane osobom, które zawnioskowały o kredyt i otrzymały pozytywną decyzję. Nie jest jednak jedyny powód, dla którego banki promują lokaty – doskonale wiedzą, że te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Świetnie widać to, jeżeli spojrzy się na liczby – jak podają redaktorzy Gazety Bankowej, w ciągu roku depozyty bankowe osób prywatnych powiększyły się o 49 mld zł (z 623 mld zł do 672 mld zł).
Jesteś zainteresowany założeniem lokaty bankowej? Porównując dostępne produkty, z pewnością zwrócisz uwagę na wysokość oprocentowania. Jeżeli dowiesz się, jakie czynniki mają wpływ na ten parametr, będziesz wiedział, kiedy opłaca się zawnioskować o otwarcie lokaty.
Decyzje Rady Polityki Pieniężnej – czy wiesz, dlaczego są ważne?
Cyklicznie, a dokładniej raz w miesiącu, na obrady zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. To organ Narodowego Banku Polskiej, którego głównym zadaniem jest ustalenie wysokości stóp procentowych. Decyzje ogłaszane przez Radę Polityki Pieniężnej mają decydujący wpływ na oprocentowanie lokat bankowych oferowanych przez banki. Jeżeli stopy procentowane zostaną:
podwyższone, to banki ponoszą oprocentowanie lokat bankowych,
obniżone, to oprocentowanie lokat bankowych zmniejsza się na niekorzystne z punktu widzenia klientów.
Jeżeli chcesz zatem zdeponować pieniądze na dobrze oprocentowanej lokacie bankowej, to wystarczy, że zaczniesz systematycznie sprawdzać decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej. Podwyższenie stóp procentowych to znak, że warto sprawdzić ranking lokat pod względem tego, czy oprocentowanie ujętych tam produktów poszło do góry.
Czas trwania umowy zawartej z bankiem
Oprocentowanie lokaty jest też uzależnione od czasu trwania umowy. Ponieważ stopy procentowe mogą zmieniać się co miesiąc, najlepiej oprocentowane są lokaty krótkoterminowe. Im dłuższą umowę bank ma podpisać z klientem, tym oferowane oprocentowanie jest niższe.
Uważasz, że lokata bankowa to dobry sposób, aby pomnożyć oszczędności? Systematycznie zakładaj zatem lokaty krótkoterminowe. W ten sposób zarobisz najwięcej. Przy okazji możesz szukać atrakcyjnych promocji – te banki organizują bardzo często.
Polityka banku również ma znaczenie
Czy zauważyłeś, że niektóre produkty bankowe – nie tylko lokaty – są dostępne wyłącznie dla osób, które dotychczas nie korzystały z oferty danego banku? Taka polityka banków nie jest przypadkowa – w ten sposób produktami proponowanymi przez konkretny bank mają zainteresować się osoby, które wcześniej nie miały z nimi styczności.
Zanim założysz lokatę bankową, sprawdź, czy bank, w którym nie masz konta lub kredytu, nie zaoferuje ci lepsze oprocentowanie. Zwróć przy tym uwagę, czy – podpisując umowę o lokatę bankową – nie będziesz musiał założyć również rachunku bankowego. Jeżeli tak, sprawdź, czy będzie ci się to opłacać pod względem finansowym.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz