Tradycyjna kuchnia warmińska była wielokulturowa. Jednak do niedawna przepisy przedwojenne były właściwie nieznane. Potrawy były proste, chłopskie. Mamy w niej ślady Prusów, np. naleśniki krwiste, Krzyżaków (marcepan królewiecki), Mennonitów - osadników holenderskich – kiełbasa płuckowa z kapustą, Polaków (barszcz, pierogi), Niemców (ziemniaki).
Na stołach często pojawiały się zupy, które były zagęszczane tartymi ziemniakami czy warzywami. Często podstawowym składnikiem byo mięso. Region ten charakteryzuje się też ogromnym bogactwem ryb morskich i słodkowodnych. Warzywa to brukiew, ziemniaki, pasternak, a z owoców często wybierano śliwki i jabłka w potrawach z mięsem.
Jakie potrawy najczęsciej pojawiały się na warmińskich stołach po wojnie? Były to: polski żurek z grzybami, który był zupełnie nieznany przed wojną, pierogi z kaszą gryczaną, które przywędrowały z Lubelszczyzny, zupa klopsowa (klopsy królewieckie), śliwkowa zimowa na mięsie, wieprzowina w kapuście kiszonej zagęszczana tartym ziemniakiem ze śmietaną.
W tradycyjnej kuchni Warmii pojawiały się też wpływy potraw niemieckich: kapusta, kiełbasa, mięso, wędzona słonina, wędzone ryby, śmietana, kluski, zupa z ryb i raków z dodatkiem ziół i brzozowej kory. Nie brakowało również inspiracji kuchnią polską: domowa śmietana, zioła, wędliny oraz zupy takie jak flaki czy barszcze. Wytwarzana także nalewki i likiery na bazie spirytusu.
A jakie dania nominowały na wielkanocnych stołach Warmiaków? Przygotowywano warożek, masło, chleb, kilka gatunków kucha (placek drożdżowy). Na obiad jadano gęsty ryż z masłem, jaja na twardo i suszone śliwki gotowane w cukrze. Dopiero kolacja była wystawna. Podawano jaja faszerowane, sałatki, a przede wszystkim wędliny, szynki, boczek, pieczony drób. Przygotowywano także szczupaka z ziemniakami czy kiełbasę w piwie. Poniżej przepisy na te dania.
Szczupak z ziemniakami w śmietanie
Składniki:
* 1 kg szczupaka
* 1,5 kg ziemniaków
* Łyżka masła
* Około 200 ml śmietany 30%
* Sól, pieprz, natka pietruszki lub koperek
Wykonanie:
* Rybę oczyścić, podzielić na porcje. Przyprawić solą i pieprzem.
* Ziemniaki obrać, pokroić w plastry, obgotować w osolonej wodzie przez około 8 minut, odcedzić.
* Naczynie żaroodporne wysmarować tłuszczem, ułożyć w nim plastry ziemniaków i rybę, posypać pieprzem, zalać śmietaną.
* Rozgrzać piekarik do temperatury 180°C i piec przez 30 minut.
* Po upieczeniu posypać natką lub koperkiem, podawać z surówką z kapusty
Kiełbasa biała w piwie
Składniki:
* 75 dag białej kiełbasy (gotowanej, nie surowej)
* 2 cebule
* 1-2 łyżki masła
* 1-2 łyżki mąki pszennej
* Pół litra jasnego piwa
* Sok z cytryny
* Sól i pieprz
Wykonanie:
* Kiełbasę podgotować, wrzucić do wrzącego piwa i zostawić pod przykryciem, aż piwo wystygnie.
* Kiełbasę wyjąć i pokroić w plastry, a do piwa wrzucić drobno posiekaną i zeszkloną na maśle cebulę.
* Podgotować sos (cebulę można przetrzeć przez sito), zaprawić zasmażką z mąki i masła, doprawić solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny.
* Podgrzać w nim plastry kiełbasy.
* Potrawę podawać z ugotowanymi ziemniakami
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz