Wybory zbliżają się wielkimi krokami
18 maja br. odbędą się wybory na prezydenta RP. Od 15 stycznia obserwować możemy poczynania kandydatów w trwającej kampanii. Warto pamiętać, że przy każdych wyborach potrzeba wielu osób, których zadaniem jest dbanie o sprawne przeprowadzenie głosowania i czuwanie nad przestrzeganiem prawa wyborczego, a następnie sumowanie oddanych głosów.
Jakie warunki należy spełnić, aby stać się członkiem komisji wyborczej?
Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), to następująco:
-
posiadanie obywatelstwa polskiego;
-
ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu zgłoszenia);
-
niepozbawienie praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
-
niepozbawienie praw publicznych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
-
brak ubezwłasnowolnienia prawomocnym orzeczeniem sądu.
Poza wskazanymi wymaganiami, kandydat musi zamieszkiwać na obszarze województwa, w którym ubiega się o członkostwo, a także być ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie jednej z gmin województwa.
Aspekty dyskwalifikujące
Oczywiście istnieją też kryteria, które dyskwalifikują potencjalnego kandydata. Członkiem komisji wyborczej nie może być: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy ani finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, obserwator społeczny, mąż zaufania oraz osoba pozostająca w stosunku do kandydata: małżonkiem, rodzeństwem, wstępnym, zstępnym, małżonkiem wstępnego, zstępnego lub przysposobionego, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, jak również pełnomocnik (na podstawie art. 55 Kodeksu wyborczego).
Terminy
Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej należy dostarczyć podpisane zgłoszenie do urzędnika wyborczego lub komitetu, za pośrednictwem urzędu gminy czy komisarza wyborczego. Kandydaci mają na to czas do 18 kwietnia.
Powołanie członków komisji nastąpi 28 kwietnia.
Jak kształtują się zarobki?
Warto wiedzieć, że za udział w pracach i szkoleniach, organizowanych w związku z wyborami prezydenta, przysługuje dieta. Dla niektórych członkostwo w okręgowej komisji stanowi korzystny sposób na dorobienie do wypłaty. Ile więc można zarobić?
Jak informuje PKW, wynagrodzenia netto dla członków komisji w wyborach do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego i prezydenta, kształtują się następująco:
-
członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach prezydenckich – 1000 zł;
-
członkowie rejonowych komisji wyborczych – 1000 zł;
-
przewodniczący obwodowych komisji w wyborach prezydenckich – 700 zł;
-
zastępcy przewodniczących – 600 zł;
-
członkowie obwodowych komisji wyborczych – 500 zł.
Konieczność wywiązania się z obowiązków
Należy mieć na uwadze, iż pełne wynagrodzenie przysługiwać będzie członkowi, po wykonaniu wszystkich wymaganych na danej funkcji czynności, czyli: przeprowadzeniu głosowania w obwodzie, nadzorowanie w dniu wyborów przestrzegania prawa wyborczego w lokalu, ustalenie wyników w obwodzie i przekazanie ich do komisji wyższego stopnia, a tym samym do publicznej wiadomości. Podstawę weryfikacji wywiązania się z przydzielonych zadań stanowi pisemne potwierdzanie udziału, które wystawiane jest przez przewodniczącego lub zastępcę.
Co ciekawe, w przypadku drugiej tury członkowie komisji otrzymają wynagrodzenie w wysokości ¾ pensji wskazanych wyżej.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz