Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2015-12-22 09:46

Iwona Starczewska

Jakiej ciepłowni chcą olsztynianie?

W połowie stycznia dowiemy się, która z przedstawionych koncepcji architektonicznych budowy nowej ciepłowni została wybrana przez olsztynian jako ta najlepiej pasująca do naszego miasta.  

reklama

Dokładnie 11 stycznia dowiemy się, która z trzech zaprezentowanych koncepcji architektonicznych nowej ciepłowni dla Olsztyna spodobała się mieszkańcom najbardziej. Zakończył się bowiem trwający dwa tygodnie plebiscyt organizowany przez olsztyński MPEC i trwa liczenie głosów.

Wynik tego plebiscytu pokaże, jakiego obiektu oczekiwaliby mieszkańcy miasta. Budowa ciepłowni, która działać będzie na bazie paliwa powstającego z odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku, ma się zakończyć do 2020 roku. Wtedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację  infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę.

Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku, a sama budowa powinna ruszyć w 2017 roku.

***

Poniżej przedstawiamy trzy koncepcje, które brały udział w zakończonym właśnie plebiscycie:

Pierwsza z propozycji Deja Architekci zakłada, iż Ekociepłownia powinna stanowić centrum edukacji ekologicznej skierowanej do mieszkańców regionu oraz studentów UWM. Łagodne łuki elewacji budynku wpisują się w morenowy krajobraz Pojezierza Olsztyńskiego. Obiekt nie będzie stanowił dominanty krajobrazu, a jedynie jego spójne dopełnienie.

Druga propozycja Macieja Powązki zakłada,  wpisanie kubatury obiektów w zastany krajobraz - obserwując teren przeznaczony pod inwestycję zauważalny jest przede wszystkim brak zieleni wysokiej. Cały obszar stanowi niską, zieloną, trawiasto-krzewiastą powierzchnię. Stąd elementem przewodnim koncepcji jest „źdźbło trawy”, symbolizujące z jednej strony niezwykłą wiotkość i delikatność, a z drugiej niezwykłą siłę przetrwania. Elementy „Instalacji” stanowią w przenośni szare, nieregularne wielościany, kojarzące się jednej strony z cywilizacją – materiałem wykończeniowym jest beton, a z drugiej z naturą – kształty brył przypominają porozrzucane w terenie kamienie. Elewacje zostały „poprzecinane” dynamicznymi wcięciami w kolorze zieleni, przywodzącymi na myśl wyrastające spod leżących brył źdźbła traw właśnie. 

Założeniem projektu trzeciego, zgłoszonego przez pracownię Pantel,  było stworzenie charakterystycznej, nowoczesnej formy budynków, podkreślającej funkcję elektrociepłowni. Uzyskano to poprzez zastosowanie betonu architektonicznego i podświetlonych przecięć w elewacji. 

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • korek1 2015-12-22 16:41:36 188.146.*.*
    Takiej chcemy żeby było jak najtaniej bo jak dotąd co nowe to trzy razy droższe dla nas obywateli.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • jaja 2015-12-22 10:42:22 46.186.*.*
    czeci
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl