Mało kto wie, że nasze obserwatorium ma unikalne, w skali Polski, eksponaty. Są to okruchy księżycowe pochodzące z pierwszej załogowej misji Apollo 11. Gdy na Księżycu wylądowali Neil Armstrong, Michael Collins i Edwin Aldrin, zabrali ze sobą pył z naturalnego ziemskiego satelity. Później fragmenty zostały przekazane wszystkim głowom państw na świecie. W 1972 roku, podczas wizyty w Warszawie, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych przekazał kilka fragmentów pyłu polskim władzom.
Te wkrótce zostały przekazane otwartemu w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie.
– Profesor Henryk Jabłoński, przewodniczący Rady Państwa przekazał placówce księżycowe okruchy w 1973 roku. W związku z otwarciem planetarium otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę, grunt oraz flagę – powiedział w rozmowie z nami Maciej Grzemski z Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.
Gdy w 1979 roku w dawnej wieży ciśnień uruchomiono olsztyńskie obserwatorium księżycowy grunt trafił właśnie tam. Obecnie jest częścią stałej ekspozycji muzealnej.
– Okruchy można oglądać na 2. piętrze, gdzie znajduje się kolekcja meteorytów – dodał Maciej Grzemski.
Jak już wspomnieliśmy, placówka zachęca do obejrzenia eksponatów 20 lipca, w 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu. Zwiedzanie będzie połączone z obserwacjami naszego naturalnego satelity.
Pokazy księżycowe odbędą się w godz. 23.30 (20 lipca) i 0.30 (21 lipca).
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz