W lutym tego roku olsztyński MPEC wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy spalarni w Olsztynie. W miniony wtorek – urzędnicy poinformowali o wydaniu takiej decyzji dla projektu budowy instalacji termicznego przekształcania frakcji palnej powstałej w wyniku przetworzenia odpadów komunalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Przypomnijmy, w Olsztynie realizowany jest projekt przetwarzania odpadów z 37 gmin. Istotnym elementem tego projektu była budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów na Tracku – na terenie należącym do ZGOK-u. Obiekt – fabryka wysokoenergetycznego paliwa z odpadów – otwarty został oficjalnie 22 października tego roku.
Powstałe paliwo, dzięki planowanej budowie specjalnej instalacji ma być wykorzystywane w nowej ciepłowni, która powstanie właśnie przy ul. Lubelskiej na terenach olsztyńskiego MPEC-u. Elektrownia ma powstać na przełomie 2019/2020 roku, kiedy to Michelin wycofa się z dostarczania do miasta ciepła. Część spalarniowa nowej Elektrociepłowni Olsztyn, będzie dedykowana do spalania wyłącznie wydzielonej frakcji palnej odpadów komunalnych. Oznacza to, że procesy energetyczne będą miały charakter egzotermiczny bez potrzeby stosowania paliw dopalających.
Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm. Wybór partnera prywatnego nastąpi w pierwszym kwartale 2016 roku.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz