Analiza raportu i uchwalenie nowych kierunków
Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej uniwersytetu, na terenie obiektu dostępnych jest aż 75 kierunków, działających w obrębie 15 wydziałów.
Niewątpliwą korzyścią, płynącą z posiedzenia senatu, okazało się dodanie do oferty kształcenia nowości, dostępnych już niebawem dla przyszłych studentów. Podczas spotkania zapadła decyzja o uruchomieniu:
-
biogospodarki rybackiej (Wydział Bioinżynierii Zwierząt);
-
socjologii II stopnia (Wydział Nauk Społecznych);
-
logistyki (Wydział Nauk Ekonomicznych);
-
sztuk wizualnych I i II stopnia (Wydział Sztuki; kierunek ma zastąpić funkcjonującą do tej pory edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych).
Omawiany podczas spotkania raport, związany z funkcjonowaniem wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia, ma wykazywać potrzeby i nieprawidłowości, zachodzące w systemie kształcenia. W sprawie zgromadzonych danych głos zabrał rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr hab. Jerzy Przyborowski prof. UWM.
- Mamy mocne strony, ale głównie skupialiśmy się na słabych. Zawsze jest tak, że coś można zrobić lepiej. Słabe strony wynikają najczęściej z systemu, w jakim funkcjonujemy. Wykazano, m.in. problemy w zatrudnianiu na naszej uczelni młodych osób. A to wynika z tego, że brakuje godzin dydaktycznych do realizacji – tłumaczył prof. Przyborowski.
Dodatkowo rektor wspomniał o zaletach wprowadzenia zajęć wyrównawczych, mających wesprzeć w zaadaptowaniu się na uczelni pierwszorocznych.
Sposoby na pozyskanie przyszłych studentów
Warto wspomnieć, iż UWM od dłuższego czasu dąży do urozmaicenia oferty kształcenia, tak, aby zachęcić jak największą liczbę potencjalnych studentów i zwiększyć ich możliwości na rynku pracy.
Na początku 2023 r. władze podjęły decyzję o utworzeniu fizjoterapii na poziomie jednolitych studiów magisterskich, a także politologii i stosunków międzynarodowych – na poziomie I i II stopnia. W październiku wprowadzono również nowe kierunki II stopnia: kryminologię, chemię, oraz analitykę i zarządzanie publiczne.
Na stronie lokalnego uniwersytetu widnieje także informacja, iż od 29 stycznia rozpoczęła się rekrutacja śródroczna. Mogą z niej skorzystać absolwenci studiów pierwszego stopnia. Wśród kierunków pojawiła się, m.in. ochrona środowiska, biotechnologia czy mechanika i budowa maszyn. Studenci mają do wyboru zarówno zajęcia w trybie dziennym, jak i zaocznym.
Komentarze (21)
Dodaj swój komentarz