- Nie wiem, czy da się zacząć dzień lepiej, ale Urząd Marszałkowski w swoim przyszłorocznym, unijnym budżecie przygotował ogromną kwotę sięgającą blisko 133 milionów na budowę / rozbudowę hali Urania – poinformował wicemarszałek Marcin Kuchciński.
Teraz propozycja ta czeka na zatwierdzenie urzędników w Brukseli. Jednak pojawia się pewien problem. Miasto również będzie musiało dołożyć pewną sumę.
- Musimy znaleźć około 30 mln zł w swoim budżecie. Jeżeli teraz tego nie zrobimy, to kolejna taka możliwość może się już nie powtórzyć! - dodał randy Łukasz Łukaszewski.
Czy ratusz znajdzie na ten cel taką sumę? Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz od wielu miesięcy narzeka na braki w budżecie samorządu przez cięcia podatku PIT z 18 na 17 proc., które zatwierdził rząd. Wiele inwestycji zostało zawieszonych, m.in. rozbudowa sieci tramwajowej, zajęcia dla uczniów na basenie czy darmowe szczepienia dla seniorów. Okazuje się jednak, że miasto także chce zrealizować inwestycję.
- Hala Urania jest jednym z symboli Olsztyna; świadkiem sukcesów sportowych i niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Jej los szczególnie leży mi na sercu. I dlatego od dawna zabiegałem o to, by znalazło się unijne wsparcie jej rewitalizacji. Cieszę się, że wstępne decyzje są dla nas pozytywne, czekamy jeszcze na potwierdzenie z Brukseli. Równolegle intensywnie pracujemy nad takim podziałem pieniędzy w budżecie miasta, by móc realizować wszystkie najważniejsze zadania, mimo dużych trudności finansowych. Zapewniam, że pomimo tych trudności zrobimy wszystko, żeby modernizacja hali Urania była możliwa, bo to zadanie, z oczywistych powodów, traktujemy priorytetowo. Liczę na szybkie rozstrzygnięcia, które pozwolą na przystąpienie do tej niezbędnej miastu inwestycji - komentuje prezydent Piotr Grzymowicz.
Przypomnijmy, w 2016 r. pracownia „Urban Architect” wykonała projekt przebudowy Uranii. Projekt przewidywał niemal całkowitą przebudowę starej hali. Po starym obiekcie pozostać miała jedynie konstrukcja stalowa i charakterystyczna dla niej kopuła, która stała się już wizytówką naszego miasta. Przebudowa hali w praktyce miała zwiększyć ilości miejsc siedzących na widowni z obecnej liczby 1909 do maksymalnej, lecz nie mniejszej niż 2600 miejsc. Po przebudowie miała być areną do organizowania imprez sportowych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. W ramach planowanej inwestycji miała też powstać hala treningowo – rozgrzewkowa, która miałaby służyć również do niezależnego organizowania imprez sportowych o mniejszej randze i wymaganiach. Poza tym przy okazji zagospodarowania przestrzeni wokół hali, miała powstać Aleja Gwiazd Sportu.
Projekt hali wykonany przez pracownię "Urban Architect"
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz