Każda część układu hydraulicznego jest odpowiedzialna za inną czynność, ale razem warunkują kondycję całej instalacji. Warto wybierać jedynie sprawdzone rozwiązania renomowanych dostawców (można np. zapoznać się z podejściem stosowanym przez takie firmy jak Fluiconnecto), ponieważ jakość całego układu bezpośrednio zależy od jakości jego komponentów.
Każdy element pełni ważną rolę
Sercem układu hydraulicznego jest pompa, której zadaniem jest zasilanie napędu odpowiednimi ilościami oleju pod ciśnieniem. Pompa zmienia energię mechaniczną, dostarczoną przez silnik na hydrostatyczną, tłoczoną do systemu z odpowiednią wydajnością. Rozróżniamy pompy zębate, łopatkowe, wielotłoczkowe i śrubowe.
Następnym elementem układu hydraulicznego jest akumulator hydrauliczny, który przechowuje olej pod ciśnieniem i niweluje uderzenia hydrauliczne. Siłowniki z kolei to mechanizmy najbardziej narażone na przeciążenia – składają się one z tłoczyska oraz cylindra. Węże doprowadzają oraz odprowadzają olej w całym układzie – muszą być one odporne na wysokie ciśnienie i temperatury, a także posiadać odpowiednią elastyczność. Przewody mają różne konstrukcje, najbardziej odpowiednie dla danego układu – np. pojedyncze, podwójne, a nawet poczwórne oploty stalowe czy też wzmocnioną powłokę. Istotną funkcję pełni rozdzielacz hydrauliczny – kieruje strumienie oleju pod ciśnieniem na daną sekcję, co sprawia, że jedna maszyna może pełnić kilka funkcji.
Mniejsze elementy również są istotne
Oprócz głównych elementów układu hydraulicznego stosowane są również mniejsze podzespoły. Szybkozłącza stosowane przy wężach hydraulicznych pozwalają w bardzo łatwy sposób podłączać oraz rozłączać elementy współpracujące z układem (np. łyżką koparki). W utrzymaniu stabilności instalacji hydraulicznej pomagają listwy montażowe oraz uchwyty do rur.
Prace budowlane wymagają urządzeń przeznaczonych do zadań specjalnych. Maszyny wykorzystywane w tym przemyśle, takie jak koparki, koparko-ładowarki czy też dźwigi potrafią przenosić ciężary rzędu kilku, a nawet kilkunastu ton. Wszystko to dzięki ich ciężkiej, dobrze wyważonej budowie, przemyślanej konstrukcji oraz bardzo wydajnej hydraulice.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz