Widowiskowo-sportowa hala "Urania" od początku jej otwarcia, czyli od 1978 roku, cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i osób przyjezdnych. Ze względu na przeciekający dach oraz niszczejącą konstrukcję w czerwcu 2021 roku rozpoczęto prace nad jej przebudową (choć wstępnie miała to być tylko modernizacja). Kiedy na nowo będzie można uczęszczać na wydarzenia organizowane w jej wnętrzu? Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na sierpień 2023 roku.
W związku z szalejąca inflacją, a także problemami kadrowymi (wielu pracowników było zza naszej południowo-wschodniej granicy wyjechało bronić swojego kraju przed rosyjską agresją - dop. autor), wykonawca stwierdził, że potrzebuje dodatkowych środków finansowych na ukończenie prac. Jak się okazało, 200 mln zł pozyskanych przez miasto z funduszy unijnych, a także 40 mln zł wkładu własnego było niewystarczające. Firma Mirbud S.A. przekazała władzom Olsztyna, że prace mogą się znacznie wydłużyć. Pisaliśmy o tym szerzej w materiale: Przebudowa Uranii potrwa dłużej niż przewidywano. Wiadomo, o ile miesięcy przedłuży się termin.
- Planujemy jak najszybciej zakończyć roboty żelbetowe, by zamknąć całą bryłę A i zimą zająć się kontynuowaniem prac w środku - powiedział Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu Mirbud S.A. - Jeśli pogoda pozwoli będziemy działać również na zewnątrz. W ubiegłą zimę pracowaliśmy bez przerw i teraz też zamierzamy działać bez zbędnej zwłoki. Chcemy kontynuować makroniwelacje terenu i wykonywanie drogi, bo parkingi wewnątrz praktycznie mamy zakończone.
Spytaliśmy mieszkańców miasta, kiedy według nich hala zostanie oddana do użytku, a także co sądzą o samej jej modernizacji.
W obawie o wydłużenie się terminu zakończenia budowy, jedna z rozmówczyń z naszego materiału, która ukończyła budownictwo, stwierdziła, że „w takim przypadku powinno się nakładać kary za niedotrzymanie terminów”. Dodała również, że „wszystko potrwa minimum dwa lata”.
Nasi rozmówcy niemal jednogłośnie deklarowali, że bywali na hali Urania. Najczęściej z powodu wydarzeń sportowych (głównie siatkówki – Indykpol AZS Olsztyn) oraz kulturalnych, jak: koncerty, pokazy taneczne czy warsztaty ogólnorozwojowe.
Zapytaliśmy również mieszkańców Olsztyna, co uważają na temat rolkowiska w sezonie letnim zamiast krytego lodowiska, które po zakończeniu remontu będzie dostępne jedynie zimą. Kilka osób stwierdziło, że „lodowisko powinno być cały rok, ponieważ cieszy się dużą popularnością w mieście”. Inni dodali, że "może to dobrze wpłynąć na bezpieczeństwo użytkujących".
Po remoncie "Urania" ma pomieścić 4000 widzów. Niestety, nie będzie możliwości zorganizowania rozgrywek międzynarodowych w siatkówkę, bo przepisy wymagają minimum 4500 miejsc.
W bryle „A” zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona i futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Z kolei w bryle „BC” znajdzie się podpiwniczenie, w którym będą pomieszczenia techniczne i parkingi.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz