GUS co trzy miesiące publikuje zestawienia dotyczące aktywności zawodowej Polaków. Dzięki temu wiemy ilu Polaków pracuje – to oni przede wszystkim płacą podatki, odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne.
Jak wygląda sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim? W najtrudniejszej sytuacji są osoby z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym lub niepełnym podstawowym, spośród których mniej niż co piąta podjęła pracę. Spośród 1,19 mln mieszkańców województwa w wieku produkcyjnym ponad 583 tysiące pozostaje biernych zawodowo.
W naszym województwie pracuje zdecydowanie więcej mężczyzn (58.7 proc.) niż kobiet. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie brak motywacji do podjęcia pracy, lecz niedostosowanie kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców.
Kobietom z wykształceniem średnim znacznie trudniej znaleźć pracę niż mężczyznom. Panie nie są w stanie wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, która jest rozwiązaniem dla poszukujących zajęcia zarobkowego mężczyzn. Wiele kobiet tracąc pracę po latach nie jest w stanie ponownie odnaleźć się na rynku. Najtrudniej jest Paniom po 40 roku życia, które posiadają doświadczenie w jednej dziedzinie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz