Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2010-02-19 09:11

Iwona Starczewska

Kolejny krok ku bezpieczniejszym szkołom

77% uczniów olsztyńskich placówek lubi swoją szkołę - tak wynika z anonimowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie olsztyńskiego Wydziału Edukacji. Specjalny zespół do wdrażania Programu Bezpieczeństwa w Szkołach, chce ten wynik poprawić.

reklama
Olsztyński zespół ma kolejny pomysł jak poprawić stan bezpieczeństwa w olsztyńskich placówkach. Jak poinformował Jerzy Szmit, zespół pracuje nad stworzeniem strony internetowej, za pomocą której, uczniowie będą mogli anonimowo zgłaszać swoje problemy, a specjaliści będą starać się im pomóc.
- Chcemy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale także o godność uczniów - informuje przewodniczący Zespołu, Jerzy Szmit.

Jest wiele instytucji, które są włączone w budowanie i realizację programów profilaktycznych. Nauczyciele olsztyńskich placówek przeprowadzili w ostatnim czasie aż 121 takich projektów: zdrowie, bezpieczeństwo w Internecie, przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii - to tylko niektóre z obszarów w których prowadzone są działania. Z analiz wynika, że większość programów skupia się na bezpieczeństwie psychiczno-fizycznym. Zespół chce również bronić pomijanych w szkołach wartości. Coraz częściej młodzież nie okazuje sobie szacunku, nie ceni cudzej godności, często nawet nie wie co oznacza ''ludzka godność''. 

Celem olsztyńskiego projektu, do którego przygotowano już wstępną mapę działań, jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w olsztyńskich placówkach.  W ten cel ogólny, dobrze wpisuje się pomysł certyfikacji szkół, zgłoszony przez Waldemara Zwierkę, członka Zespołu. To przedsięwzięcie wymagające nakładów finansowych ale pozwalające śledzić poczynania dzieci w Internecie. Konieczna jest także inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania.


***
Program olsztyńskiego ''specjalnego zespołu'' wydaje się być naprawdę dobrze przemyślany. Ochrona wartości, specjalne strony internetowe, reakcje na anonimowe zgłoszenia - wszystko, w teorii, układa się w przejrzystą, logiczną całość. Póki co, w praktyce nie są prowadzone żadne działania, a przygotowania trwają już zbyt długo. W walce z rosnąca agresją wśród dzieci i młodzieży ważna jest szybkość reakcji i wprowadzanie zmian od zaraz. Istnieje prawdopodobieństwo, że olsztyńscy urzędnicy z zespołu ds. bezpieczeństwa w szkołach, mogą się po prostu spóźnić.

Źródło: Własne/UM Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • n00b 2010-02-19 09:54:04 83.23.*.*
    Pamiętam jak jakieś 8 lat temu w ramach akcji przeciw papierosom rozwieszono w moim liceum plakaty, ze zdjęciami organów (płuca, serce, mózg) palaczy. Jakoś nie zmniejszyło to liczby palących na przerwach. Oby akcje robione dzisiaj były nieco bardziej przemyślane i skuteczne.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl