"Jaroty" to największa w Olsztynie spółdzielnia mieszkaniowa, zrzeszająca około 30 tysięcy osób. Konflikt spółdzielców z zarządem rozpoczął się dwa lata temu, kiedy grupa mieszkańców niezadowolonych z podwyżki opłat prosiła o wyjaśnienia. Konflikt, mimo wyjaśnień prezesa spółdzielni - Romana Przedwojskiego - zaostrzał się. Protestujący zarzucali zarządowi niegospodarność i autorytarny sposób rządzenia.
Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku miało odbyć się walne zgromadzenie, na którym wybrane miały zostać nowe organy spółdzielni. W ostatnim momencie zostało ono odwołane - za oficjalny powód podano "przepisy pandemiczne". W odpowiedzi grupa spółdzielców sama zwołała walne zgromadzenie, gdzie odwołano starą Radę Nadzorczą. Decyzja ta nie została jednak uznana.
Na następne legalne zgromadzenie spółdzielcy czekać musieli do 7 czerwca 2023 roku. Rozpoczęła się planowo o godzinie 17. Najważniejszy dla mieszkańców punkt - wybór nowej Rady Nadzorczej - został w porządku obrad zapisany na ostatniej pozycji. Obecny na zgromadzeniu Łukasz Michnik, jeden z "buntowników", opisał precedens w mediach społecznościowych. Według niego, dla ustępującej Rady Nadzorczej ważniejsza była m.in. "decyzja o sprzedaży małego garażu".
- Obstrukcja była zaplanowana, a jej celem maksymalne zmniejszenie frekwencji - stwierdził Michnik na Facebooku. - Na początku obrad "ruchy opozycyjne" miały większość, jednak normalny człowiek nie wytrzyma po pracy 13 godzin obrad, nie poświęci się, żeby siedzieć do 5 rano na zebraniu już w dzień wolny od pracy. Co innego ci, którzy są finansowo ze spółdzielnią związani, czyli m.in. pracownicy.
Ostatecznie, w godzinach porannych, w "nieuczciwych, choć zgodnych z prawem" wyborach została wybrana Rada Nadzorcza SM Jaroty. Według rzecznika instytucji, Macieja Baranowskiego, wszystko odbywało się "zgodnie z porządkiem obrad".
- Same wybory członków rady nadzorczej wymagały przeprowadzenia niezbędnych czynności, jak zebranie kandydatur, prezentacja kandydatów, opracowanie listy i kart wyborczych oraz liczenie głosów - przekazywał mediom.
Na prezes SM "Jaroty" wybrana została Halina Zaborowska-Boruch, od listopada 2022 roku pełniącą tę funkcję w związku z przejściem Przedwojskiego na emeryturę. Od 2009 roku pełniła funkcję wiceprezydent Olsztyna ds. inwestycji i gospodarki komunalnej. Według przeciwników władz spółdzielni, miała tam zostać umieszczona jako część "układu", w który zamieszany jest były prezes oraz wspierające prezydenta Piotra Grzymowicza stronnictwa.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz