Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-09-04 11:46

Iwona Starczewska

Koreańczycy nie wybudują olsztyńskiej ciepłowni. Postępowanie unieważniono

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zdecydowało się unieważnić postępowanie na wybór partnera prywatnego, który miał wybudować nową, olsztyńską ciepłownię. Powód? Jedyna oferta złożona przez koreańską firmę znacząco przewyższa możliwości finansowe miejskiej spółki.  

reklama

W związku z tym, że w 2020 roku firma Michelin wycofa się z dostarczania ciepła dla miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej było zmuszone znaleźć inny sposób na zagwarantowanie dostawy ciepła dla olsztynian. Tak powstał pomysł zbudowania ciepłowni w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Postępowanie na wybór partnera prywatnego zostało wszczęte w 2012 roku. Do tej pory postępowanie toczyło się w trybie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczyło 5 podmiotów wybranych na podstawie kryteriów dopuszczających do udziału w postępowaniu. W ramach dialogu konkurencyjnego  wypracowane zostały wszelkie aspekty przedsięwzięcia.

Ostatecznie jednak tylko jedna firma zdecydowała się złożyć ofertę na budowę ciepłowni u operowanie obiektem przez 25 lat.

Oferta koreańskiej firmy POSCO opiewała na kwotę 1 669 854 150 złotych – za zaprojektowanie, budowę i operowanie obiektem.

I tu pojawił się problem, bo bezpośrednio przed otwarciem ofert Przewodniczący Komisji poinformował zebranych, że MPEC na sfinansowanie zaprojektowania i wybudowania instalacji oraz operowania instalacją przez okres 25 lat zamierza przeznaczyć kwotę 811 800 000 złotych brutto. To mniej, niż chcieli Koreańczycy.

Dziś okazuje się, że MPEC postanowił unieważnić postępowanie, ale to nie oznacza, że wycofuje się z pomysłu budowy ciepłowni w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

- MPEC zamierza kontynuować realizację projektu poprzez uruchomienie nowego postępowania. Zgodnie z procedurami i obowiązującym prawem, przeprowadzony zostanie dialog techniczny, który pozwoli na zidentyfikowanie szerokiego grona podmiotów zainteresowanych udziałem w postępowaniu przetargowym, poznanie ich oczekiwań i możliwości zaangażowania w projekt. W ramach spotkań dialogu technicznego mamy nadzieję na kontakt z podmiotami branżowymi wyspecjalizowanymi w prowadzeniu działalności energetycznej oraz odpadowej, a także z funduszami inwestycyjnymi. Dialog techniczny zostanie przeprowadzony we wrześniu, a do końca października 2017 roku planowane jest ogłoszenie nowego postępowania. Projekt, ujęty jest w dokumentach strategicznych miasta i województwa, uzyskał niezbędne pozwolenia i decyzje, stąd spodziewamy się, że w odpowiedzi na ogłoszenie o postępowaniu zgłosi się liczne grono podmiotów. Zakończenie postępowania powinno nastąpić w trzecim kwartale 2018 roku – czytamy w oświadczeniu MPEC-u.

Przypomnijmy, projekt budowy nowej elektrociepłowni ma szansę na otrzymanie dofinansowania z funduszy pomocowych Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W grudniu 2016 roku MPEC złożył wniosek o dofinansowanie, który uzyskał pozytywna ocenę merytoryczną I stopnia, a obecnie czeka na wyniki oceny merytorycznej II stopnia. Projekt został zgłoszony przez Ministerstwo Rozwoju do wsparcia w ramach Inicjatywy JASPERS. Wnioskowana kwota dofinansowania to 180 mln złotych.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl