Trwają prace drogowe w ramach remontu odcinka ulicy Silskiej od wiaduktu na Armii Krajowej do ulicy Kapitańskiej. Obecnie zamknięta jest prawa jezdnia, a kierowcy poruszają się lewą jezdnią po jednym pasie w każdym kierunku. To powoduje tworzenie się korków w tej części miasta. Remont ma potrwać do końca września.
Korki na Sielskiej sprawiły, że na tapecie w ponownie pojawił się pomysł otwarcia na stałe przejazdu kolejowego przy ul. Jeziornej, który zamknięto w 2006 roku. Obecnie pokonują go jedynie piesi i rowerzyści.
- Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie decydując się na remont Sielskiej nie pomyślał, aby na czas remontu, ewentualnie na stałe w porozumieniu z kolejarzami, udrożnić przejazd kolejowy na ul Jeziornej. Jeszcze nie jest za późno, tym bardziej że ruch kolejowy na tym odcinku zmalał. Takie rozwiązanie wielce usprawni nam dojazd do jeziora Ukiel, czy okolicznych przystani, a przy tym usprawni ruch na remontowanej Sielskiej – pisze nasz czytelnik.
Okazuje się, że drogowcy już w ubiegłym roku, po wniosku rady osiedla Likusy, wystąpili do PKP z pytaniem o możliwość odtworzenia przejazdu.
- Wystąpiliśmy do PKP Polskich Linii Kolejowych Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie z pytaniem o możliwość odtworzenia przejazdu dla samochodów przez torowisko przy ul. Jeziornej. Opinia kolei w tej sprawie jest negatywna. W ocenie PKP odtworzenie przejazdu spowodowałoby pogorszenie warunków bezpieczeństwa przez „przywrócenie możliwość kolizji pojazdów z pociągiem''. Przedstawiciele PKP przypomnieli też, że przejazd ten właśnie ze względów bezpieczeństwa miał być zlikwidowany. Na podstawie porozumienia z 2004 roku z gminą Olsztyn przejazd kat. A został przekwalifikowany w przejście dla pieszych kat. E – tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT w Olsztynie.
Drogowcy widząc jednak utrudnienia, które obecnie powoduje przebudowa Sielskiej zwrócili się do wykonawcy remontu o zmodernizowanie pracy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Sielskiej, Armii Krajowej i Schumana.
- Ustaliliśmy wspólnie, że w czasie szczytów komunikacyjnych – rano od godz. 6 do godz. 9 i po południu od godz. 14 do godz. 17 – sygnalizacja jest przełączana w sygnał pulsujący żółty. W tych godzinach ruchem kierują sygnaliści, którzy mają możliwość szybko i na bieżącą reagować na to, co dzieje się na przebudowywanej ulicy. Ponadto wydłużony zostanie cykl światła zielonego dla jadących ul. Sielską. Już dziś dało się zauważyć różnicę w natężeniu ruchu – dodaje Pliszka.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz