Korona Jezior Ziemi: Olsztynianie zanurkują w Himalajach!
Szykuje się kolejna niezwykła ekspedycja nurkowa olsztynian w ramach projektu Korona Jezior Ziemi. Na przełomie kwietnia i maja grupa Kamil Iwankiewicz Extreme Adventure podejmie się niecodziennego wyczynu, próby pobicia rekordu świata w głębokości nurkowania powyżej wysokości 5000 m.n.p.m.
reklama
Celem wyprawy są 2 akweny położone w Nepalu na wysokości 5200 i 5400 m, które usytuowane są pomiędzy ośmiotysięcznikiem Makalu a szczytem Chamlang - 7319 m. Głębokość tych jezior szacowana jest na ok. 70 metrów i systematycznie rośnie. Podczas kilku ostatnich dekad w rejonie Everestu powstało ponad 20 nowych jezior. Jest to rezultat zmian klimatycznych oraz regionalnych trendów ocieplenia. Ostatnie analizy satelitarne sugerują, że przynajmniej 12 z nowopowstałych jezior, jest potencjalnie niebezpieczne dla ludności zamieszkującej doliny Hinku i Hongu. To niebezpieczeństwo związane jest z możliwością przerwania moreny, która podtrzymuje zbiorniki i wywołanie tzw. „wybuchu jeziora”. Przerwanie moreny skutkować będzie powodzią oraz lawiną kamienno-błotną. Japońscy limnolodzy badający akweny w których będziemy nurkować, oceniają stopień zagrożenia jako bardzo wysoki. Szacuje się, że przy obecnym stanie wody w większości badanych zbiorników wystarczy trzęsienie ziemi, żeby wywołać duży kataklizm. Naszym celem oprócz wyczyny sportowego są badania niecki i dnia tych zbiorników. Chcemy również zwrócić uwagę opinii publicznej na problem topniejących lodowców i konieczną pomoc Nepalczykom, którzy muszą być ewakuowani z zagrożonych miejsc.
Czym jest projekt „Korona Jezior Ziemi” ?
Projekt ten zakłada serię nurkowań w najwyżej położonych jeziorach na naszej planecie, na każdym z 7 kontynentów. Oprócz wymiaru stricte sportowego ma na celu badania naukowe z zakresu limnologii, geologii oraz fizjologii nurkowej.
Badania te przyczynić się mają do lepszego poznania ewolucji na naszej planecie, odkrycia nowych endemicznych organizmów, które zamieszkują niedostępne wysokogórskie jeziora, a także lepszego poznania zjawiska dekompresji oraz fizjologii człowieka jako nurka, narażonego na skrajne różnice ciśnień, temperatur oraz poziom tlenu.
W wyprawie udział biorą:
Kamil Iwankiewicz – nauczyciel akademicki, politolog, dr nauk ekonomicznych, pasjonat sportów wodnych, instruktor nurkowania, specjalista w nurkowaniu jaskiniowym i głębinowym, alpinista, grotołaz i wulkanolog. Pionier nurkowania w górach wysokich. Rekordzista świata w nurkowaniu wysokogórskim. Organizator wypraw nurkowych i górskich.
Bogumił "Yeti" Buczyłko - motocyklista, quadowiec, żeglarz i płetwonurek. Organizator wypraw nurkowych i górskich w najdalsze rejony świata. Alpinista - specjalista w technikach asekuracji, operacji linowych jak również auto ratownictwa alpinistycznego. Jego dodatkowe zainteresowania to off road i wyprawy 4x4, zwłaszcza w rejony pustynne. Podczas tej ekspedycji odpowiedzialny jest za logistykę, sprzęt i kontakt z prawdziwym Yetim.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz