Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego zastanawiają się, co stanie się z ich pieniędzmi. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że decyzje wydane przez lekarzy orzeczników zachowują swoją ważność na kolejne 3 miesiące. Jednak jest jedno „ale” – przed upływem ważności należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres.
- Orzeczenie lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostanie wydłużony na podobnych zasadach. Orzeczenie to będzie ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego – tłumaczy Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
A co ze świadczeniami, których termin minął jeszcze przed ogłoszeniem epidemii, czyli przed 14 marca? One także zostaną wydłużone.
- Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek np. o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego przed wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca – podsumowuje rzecznik ZUS.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz