Dziś jest: 06.04.2025
Imieniny: Celestyna, Izoldy
Data dodania: 2020-04-06 09:02

Cezary Kapłon

Koronawirus. Zwolnienia w urzędach? Wiemy, jak sytuacja wygląda w Olsztynie

Koronawirus. Zwolnienia w urzędach? Wiemy, jak sytuacja wygląda w Olsztynie
W olsztyńskich urzędach na tę chwilę nie ma w planach zwolnień pracowników
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Czas epidemii, to okres nadzwyczajny, w którym większość przedsiębiorców odnotowuje straty. Część z nich już zapowiedziało, że będzie zwalniać pracowników. Według danych ekspertów, wkrótce w Polsce może być ponad 2 mln osób bezrobotnych. Sprawdziliśmy, jak podczas kryzysu radzą sobie olsztyńskie urzędy.

reklama

Władze Olsztyna nie są pewne, jak będzie wyglądała przyszłość, a w związku z tym budżet Olsztyna, który na obecną chwilę jest jedną wielką niewiadomą.

– Sytuacja, z którą obecnie przychodzi nam się mierzyć jest wyjątkowa. Dziś jeszcze nikt z nas nie wie jak tak naprawdę będzie wyglądała przyszłość. Jakie spustoszenia zostawi po sobie pandemia. I jak będą w związku z tym wyglądały budżety naszych miast – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Dodaje też, że samorządy są w bardzo niekomfortowej sytuacji, bo rząd nakłada na nie nowe zadania, które muszą wykonać. W najbliższej przyszłości nie widać perspektyw na to, że zadań ubędzie. To się przekłada na wymiar pracy urzędników.

– Nie mamy obecnie żadnego pracownika ponad stan. Już kilka miesięcy temu, w związku z obniżeniem wpływów z PIT, zdecydowaliśmy, że nie będziemy prowadzić naborów na wakaty. W ten sposób nie obsadziliśmy około 20 stanowisk, a zadania, które pozostały, przydzieliliśmy innym pracownikom – dodała rzeczniczka ratusza.

Jeżeli chodzi o sytuację w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, to można zauważyć, że sytuacja jest lepsza, przynajmniej jeżeli chodzi o zatrudnienie. Z rozmowy z Krzysztofem Guzkiem, rzecznikiem prasowym wojewody, wynika że urząd w ostatnim czasie nikogo nie zwolnił, a coraz więcej pracowników przechodzi na pracę zdalną.

– Z danych na koniec marca wynika, że liczba pracowników urzędu, nie licząc przejść granicznych, wynosi 616. Z tego 160 pracuje zdalnie. 23 pracowników przebywa na zasiłku opiekuńczym, z tytułu SARS-CoV-2, natomiast 86 jest na L4, urlopie wypoczynkowym czy wychowawczym – wyjaśnił nam Krzysztof Guzek.

Rozmawialiśmy także z Renatą Kostkowską, rzecznikiem prasowym Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. Jej zdaniem trudna sytuacja związana z epidemią wirusa spowodowała konieczność reorganizacji pracy, wprowadzenia nowych form pracy przy jednoczesnym zapewnieniu zatrudnionym pracownikom oraz klientom bezpieczeństwa.

– Mając na uwadze konieczność zapewnienia ciągłości działania organów władzy publicznej, nie planuje się redukcji zatrudnienia w związku z obecną sytuacją. Stan epidemii nie spowodował też zmian w stanie zatrudnienia – wyjaśniła nam Renata Kostkowska.

Zapytaliśmy także, jak wygląda sytuacja w urzędzie marszałkowskim. Czekamy na odpowiedź.

Jak widać, urzędy nie odczuły na tyle skutków kryzysu, aby musieć zwalniać pracowników.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • Emeryt 2020-04-06 12:35:21 176.221.*.*
    Skoro budżet jest wielką niewiadomą proponuję wstrzymać wszystkie kosztowne inwestycje a pieniądze przeznaczyć na walkę z wirusem i ochronę miejsc pracy . Inaczej nie będzie komu spłacać kolejnych długów, które są zaciągane na poczet inwestycji. Teraz najważniejsza jest walka ze spustoszeniem gospodarki przez epidemię a nie sny o tramwajach, od których ważniejszy jest fatalny stan ulic. Służby nadal poruszają się samochodami nie przeznaczonymi do warunków panujących na poligonach i zapewne to się nie zmieni.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Podatnik 2020-04-06 11:02:12 5.173.*.*
    Jeżeli już redakcja zadaje takie pytanie to po pierwsze o kilka miesięcy za wcześnie. Po drugie jak już dojdzie do redukcji w administracji - to ci co zostaną nie będą mieli czasu na pierdoły jak odpowiadanie na głupie pytania lokalnych portalików informacyjnych, którym będzie grozić bankructwo z braku reklam i zamówień ze strony urzędów. Więc proponuję trochę wyrozumiałości i szacunku dla wszystkich i przedsiębiorców i urzędników bo wszyscy jedziemy na tym samym wózku!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
    • normalny? 2020-04-06 15:07:29 88.156.*.*
      Czyli WM (Gazeta Olsztyńska) zbankrutuje a olsztyn.com.pl będzie nadal się miał dobrze?
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
    • realista 2020-04-06 16:36:03 89.228.*.*
      jakiś czas temu ktoś zadał oficjalne pytanie urzędowi miasta jak rozkładały się wydatki urzędu na reklamy, ogłoszenia w poszczególnych mediach. polecam doczytać. a bez takich "portalików" drogi podatniczku, o wielu sprawach nigdy byś się nie dowiedział. Szacunek oczywiście, dla tych co uczciwie pracują, na pewno nie dla tych co przelewają z pustego w próżne.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
    • @realista 2020-04-07 14:41:37 5.173.*.*
      Pisząc o reklamach miałem na myśli firmy prywatne, które albo przestaną istnieć alba będą musiały ciąć na promocji typu reklamy. Ale ty patrzysz na świat tylko swoją wypaczoną perspektywą. Jak ci Państwo i jego urzędnicy przeszkadzają, to napisz oświadczenie, że rezygnujesz z publicznej służby zdrowia. Potem lament, że nikt takim nie pomaga.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
    • realista 2020-04-07 16:31:13 89.228.*.*
      no tak, bo jak ktoś ma inne zdanie to już ma rezygnować z publicznej służby zdrowia ? Chętnie bym to zrobił jeżeli jednocześnie nie będę musiał płacić podatków, składek zdrowotnych, emerytalnych, vatu. Na pewno wyjdę na tym lepiej. Po drugie, polecam doczytać kiedy jest najlepszy czas na rozwój i inwestycje reklamowe, właśnie wtedy, gdy jest kryzys. Ponieważ jest to jednoznaczna informacje dla swoich obecnych i potencjalnych klientów, że dana firma jest silna, i mimo wszechogarniającej paniki pokazuje, że warto z nią trzymać. No chyba że ktoś jest albo bieda januszem, albo urzędnikiem, który nigdy nie pracował w normalnym biznesie. To wówczas nie musi tego rozumieć. Poza tym gdzie jest napisane, że jak ktoś założył firmę, to ma ona istnieć przez, nie wiem, 20, 30 lat? Na tym polega wolny rynek, prowadząc biznes musisz być świadomy, że różne sytuacje mogą się wydarzyć. Jeżeli ktoś tego nie rozumie to nie powinien prowadzić działalności. Lepiej niech upadnie, a jeżeli na jego usługi będzie zapotrzebowanie to na pewno w miejsce upadłej firmy pojawi się ktoś kto to zrobi lepiej, taniej, szybciej. Polecam mniej spiny, pieniądze nie rosną na drzewach.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
    • realista 2020-04-07 16:35:53 89.228.*.*
      ps. największym sukcesem urzędników jest to, że udało im się wmówić reszcie społeczeństwa, że bez nich nic się nie da zrobić.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • maja 2020-04-06 10:45:10 83.14.*.*
    Takie ilości urzędników już nie będą nam potrzebne.Przedsiębiorcy będą zwalniać na 100%, nie mają wyjścia Państwo przez tyle lat wyciągało podatki od nich, teraz oni potrzebują pomocy i co , i nic. Nie ma przedsiębiorców- nie podatków! Nie produktywni też pójdą na bruk, kto ich będzie utrzymywał? A bezrobocie sięgnie 30% jak nie więcej. Bieda będzie tak jak po drugiej wojnie światowej, bo wirus w tym roku się nie skończy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4

www.autoczescionline24.pl