We wtorek pisaliśmy o pacjencie ostródzkiego szpitala, u którego podejrzewano koronawirusa. Więcej: Wrócił z Włoch i trafił do szpitala w Ostródzie z podejrzeniem koronawirusa. Dziś warmińsko-mazurski Sanepid podał, że pacjent nie ma wirusa z Wuhan.
Jednak wirus jest coraz bliżej Polski. Minionej doby potwierdzono nowe przypadki zachorowań m.in. w Norwegii, Danii, Estonii czy Rumunii. Dziś „Dziennik Łódzki” podał, że w Łodzi jest pierwsza chora – 25-latka, która wróciła z Tajlandii. Natomiast Ministerstwo Zdrowia zaprzecza doniesieniom. Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia powiedział, że jeśli w Polsce pojawi się pierwszy chory, poinformuje o tym.
- O pierwszym przypadku koronawirusa, kiedy się pojawi w Polsce, poinformujemy państwa tak szybko, jak się tylko da – zapewnił Łukasz Szumowski.
Rząd uruchomił specjalną całodobową infolinię, pod którą można uzyskać aktualne informacje na temat wirusa.
Sanepid informuje, że każda osoba powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w swoim powiecie, jeśli była w krajach objętych zakażeniem nowym koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 14 dni. Są to: Chiny, Korea Południowa, północne Włochy, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur i Tajwan. Objawy to: wysoka gorączka, duszności, kaszel, ból mięśni i mocno pogorszone samopoczucie.
Najbardziej narażone na śmierć są osoby starsze, przewlekle chore, osłabione. Na tę chwilę nie ma szczepionki. Ale można uchronić się przed wirusem. Główny Inspektorat Sanitarny ma kilka zaleceń:
ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Nie zaleca się natomiast noszenia maseczek przez osoby zdrowe, bo nie uchronią one przed zainfekowaniem.
Na chwilę obecną zanotowano 82 446 przypadków zachorowań na całym świecie. 2808 osób zmarło, a 33 212 wyzdrowiało.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz