Koszary Dragonów, w zasadniczej części, wzniesiono w latach 1884-1886 dla 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego. Była to elitarna formacja kawaleryjska, która dotarła do Olsztyna z Metz. W roku 1945 kompleks został spalony przez Armię Czerwoną. Aktualnie, pomimo prób odbudowania w pierwszych latach powojennych, koszary czekają na kompleksową rewitalizację.
W lipcu 2017 roku jeden z pokoszarowych obiektów wzięła w dzierżawę od miasta fundacja Serapian. Bazując na środkach z funduszy zewnętrznych fundacja wyremontowała popadający w ruinę obiekt i stworzyła w nim Centralną Akademię Dekarską. Już niedługo kolejny z budynków między ul. Dragonów a ul. Gietkowską może stać się bazą do nauki zawodu.
- Wniosek od fundacji Serapian wpłynął na początku marca. Na razie nie zapadały jeszcze żadne decyzje, o tym w jakiej ewentualnie formie i na jak długo fundacja miałaby zarządzać kolejnym obiektem. Przedstawiciele Serapiana deklarowali chęć spotkania w tej sprawie, a zatem zapewne po takowym dowiemy się, czy uda się ponownie nawiązać współpracę – przekazała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza.
W roku 2000 Koszary Dragonów zostały wpisane do rejestru zabytków. Ochroną objęto cały zespół historycznej zabudowy (26 budynków i uzupełniające ją tereny zielone). Rewitalizacja kompleksu jest przedmiotem żywego zainteresowania włodarzy Olsztyna. W sierpniu 2022 roku podczas sesji Rady Miasta przegłosowano projekt uchwały dotyczący rewitalizacji powojskowych terenów. Za cel postawiono „ożywienie przestrzeni publicznych i wykorzystanie potencjału miastotwórczego”.
W lutym br. interpelację w sprawie losu dawnych koszar złożył radny Tomasz Głażewski. W odpowiedzi prezydent Piotr Grzymowicz, zaznaczył, że pojawiają się różne propozycje zagospodarowania terenu. Wskazał m.in. na możliwość utworzenia nowej lokalizacji Miejskiego Ośrodka Kultury i siedziby dla Planety 11 (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej), która będzie musiała zmienić adres ze względu na remont planetarium.
- O przyszłości pozostałych obiektów koszarowych będziemy zapewne rozmawiać więcej podczas konsultacji społecznych nad Gminnym Programem Rewitalizacji Olsztyna, zaplanowanych na jesień tego roku – zaznaczyła Bartoszewicz.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz