Dziś jest: 26.11.2024
Imieniny: Delfiny, Konrada
Data dodania: 2017-08-11 13:15

ck

Kredyt dla zadłużonych – co to jest i kto może z niego skorzystać? Przeczytaj nasz poradnik

Pożyczka na wakacje, chwilówka na pilne wydatki, kredyt na remont mieszkania, a do tego wszystkiego karta kredytowa. Co w sytuacji, gdy zobowiązania zaczynają poważnie ciążyć, a domowy budżet pęka w szwach? Czy rozwiązaniem może być kredyt dla zadłużonych?

reklama

Nasze zadłużenie rośnie

Z danych zaprezentowanych przez BIG InfoMonitor wynika, że Polacy zadłużają się coraz bardziej. Coraz częściej mają też poważny problem ze spłatą swoich zobowiązań w terminie. Tylko na koniec 2016 r. ponad 2,3 mln* Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem pożyczek, kredytów i debetów na kartach kredytowych.

Osoby, które mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań nie powinny czekać aż do ich mieszkań zapuka komornik, ale działać. Funkcjonujące na rynku podmioty proponują wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym zadłużeni mogą szybko stanąć na nogi, czyli odzyskać płynność finansową i zapanować nad swoim budżetem.

Wśród rozwiązań, z jakich mogą skorzystać dłużnicy jest m.in. możliwość wzięcia kredytu dla zadłużonych. Czy to sensowne rozwiązanie, skoro wielu ekspertów przestrzega przed dalszym zapożyczaniem się w sytuacji, gdy dochody nie wystarczają na pokrycie wszystkich zobowiązań?

Jak działa kredyt dla zadłużonych?

Kredyt dla osób zadłużonych, czyli inaczej kredyt konsolidacyjny to produkt, który od dawna widnieje w ofertach banków. Jego zaciągnięcie oznacza tyle, że bank łączy wszystkie dotychczasowe zobowiązania dłużnika w jedno. Rezultat? Klient, który zaciągnął kredyt konsolidacyjny spłaca co miesiąc tylko jedną ratę.

Gdy mowa o kredycie konsolidacyjnym, istotne jest, że klient nie otrzymuje od pracownika banku pieniędzy do ręki czy na konto bankowe. Po wskazaniu przez niego swoich wierzycieli to bank reguluje jego zobowiązania. Takie rozwiązanie gwarantuje, że pieniądze zostaną spożytkowane na cel, na który są zaciągane – na spłatę zobowiązań.

Korzyści posiadania kredytu dla zadłużonych

Z punktu widzenia osoby, która nie radzi sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, wzięcie kredytu dla zadłużonych może być świetnym rozwiązaniem. Dlaczego?

Pierwsza kwestia to fakt, że po podpisaniu umowy o kredyt konsolidacyjny, klient ma zadłużenie tylko w jednym banku. Łatwiej mu zatem zapanować nad zadłużeniem – co miesiąc będzie spłacać tylko jedną ratę, a to oznacza, że musi pamiętać tylko o jednym terminie, a nie – jak wcześniej – kilku czy nawet kilkunastu.

Druga kwestia to wysokość raty – może być niższa niż zsumowane raty dotychczasowych zobowiązań.  W efekcie taki kredyt pozwala dopasować wysokość miesięcznej raty do możliwości finansowych klienta. To bardzo ważne z punktu widzenia osób, których dotychczasowe warunki spłaty zadłużenia po prostu przerastały.

Omawiając korzyści płynące z kredytu konsolidacyjnego, nie można zapomnieć również o odzyskaniu spokoju przez dłużnika. Jeżeli dotychczasowi wierzyciele dzwonili lub przesyłali wezwania do zapłaty, to można mówić o presji, która nie sprzyja zapanowaniu nad domowym budżetem.

Pozostaje jeszcze kwestia wiarygodności w oczach potencjalnych wierzycieli. Informacje o tym, w jaki sposób spłacamy nasze zobowiązania (nie tylko pożyczki i kredyty), są przekazywane do specjalnych baz danych. Otrzymanie kredytu konsolidacyjnego i spłata dotychczasowych wierzycieli może uchronić przed negatywną historią kredytową.  Dodatkowo regularna spłata kredytu dla zadłużonych  pomaga zbudować pozytywną historię kredytową, która w przyszłości może znacząco ułatwić starania o pożyczkę, kartę kredytową czy nawet telefon na abonament.

Jak starać się o kredyt dla zadłużonych?

Przed złożeniem wniosku do banku konieczne jest sporządzenie listy wierzycieli i zsumowanie swoich zobowiązań. To pozwoli oszacować potrzebną na spłatę zadłużeń kwotę. W tym przypadku warto wykazać się skrupulatnością i skontaktować się z poszczególnymi wierzycielami. Dlaczego? Bo w ten sposób możliwe jest uzyskanie dokładnych informacji o wysokości zadłużenia.

Aby otrzymać tego rodzaju kredyt, konieczne jest skontaktowanie się z pracownikiem wybranego banku. Ważne, by nie czekać aż zobowiązania będą po terminie, bo banki – rozpatrując wnioski klientów o takie kredyty – sprawdzają ich historię kredytową.

Klienci, którzy są właścicielami nieruchomości, np. mieszkania, mogą rozważyć kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką. Dlaczego? Wówczas można liczyć na niższe oprocentowanie, które korzystnie przełoży się na wysokość miesięcznej raty. Z punktu widzenia klienta takie rozwiązanie po prostu bardziej się opłaca niż standardowy kredyt konsumencki.

A może dodatkowe pieniądze?

Podstawowym celem kredytu konsolidacyjnego jest spłata dotychczasowych zobowiązań. Warto jednak pamiętać, że bank może zaproponować klientowi wyższą kwotę kredytu niż ta, której faktycznie potrzebuje. W takiej sytuacji warto jednak wykazać się ostrożnością.

Jeżeli zamierzasz starać się o kredyt konsolidacyjny i otrzymasz propozycję, aby zadłużyć się bardziej niż jest to konieczne, zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz dodatkowej gotówki. Jeżeli nie, to zrezygnuj. Niepotrzebne środki spowodują, że zadłużysz się do granic możliwości, a gdy naprawdę będziesz potrzebował dodatkowych pienędzy, zamkniesz sobie do nich dostęp.

Podsumowując, kredyt dla osób zadłużonych to dobra opcja dla tych, którzy finansowo chcą wyjść na prostą. Zaciągając go należy jednak wykazać się rozsądkiem.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl