Raport opracowano w ramach projektu „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur”, który dofinansowywany jest z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-27.
Bazując na informacjach, przekazanych przez sto dwanaście ośrodków pomocy społecznej oraz cztery centra usług społecznych, okazało się, iż skala problemu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego uległa wzrostowi w ciągu ostatnich lat.
Według danych szacuje się, iż na ostatni dzień grudnia 2023 r. w naszym regionie liczba osób, pozbawionych dachu nad głową wynosiła 1316. Dla porównania w 2022 było 1246 osób, natomiast w 2020 – 1154.
Warto podkreślić, iż ranga problemu jest poważna na terenie całego kraju (30 330 osób).
Wśród dotkniętych kryzysem bezdomności w 2023 r.przeważają mężczyźni – 1140 osób, natomiast liczba kobiet wyniosła 165. Biorąc pod uwagę dane dotyczące całej Polski, wyniki prezentują się następująco: mężczyźni: 25 369, kobiety: 4961.
Według raportu najwięcej osób bezdomnych w naszym województwie znajduje się w powiecie olsztyńskim, elbląskim oraz ostródzkim, a najmniej w gołdapskim, węgorzewskim, a także nowomiejskim.
Najczęściej są to ludzie w wieku powyżej 50 lat, posiadający, w dużej mierze, wykształcenie podstawowe.
W omawianym dokumencie znajduje się również informacja, która szczególnie wzbudza niepokój, bowiem wśród osób bezdomnych na terenie naszego województwa znalazło się 11 dzieci.
- W 2023 r. problem bezdomności dotknął również 11 dzieci. Przebywają wraz z matkami w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży – czytamy w raporcie.
Okazało się, iż za najczęstsze przyczyny bezdomności na Warmii i Mazurach uznano alkoholizm, eksmisję oraz chorobę. Najrzadszymi powodami była sprzedaż mieszkania, rozpad małżeństwa czy niezaradność życiowa.
Należy pamiętać, iż według przepisów ustawy o pomocy społecznej, podejmowanie działań na rzecz wsparcia osób w kryzysie bezdomności, należy do zadań własnych gminy.
W 2023 r. na Warmii i Mazurach zrealizowano jedynie 18 indywidualnych programów wychodzenia z bezdomności.
Ze szczegółami raportu można zapoznać się pod tym linkiem.
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz