Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2022-02-22 09:13

Redakcja

Kwasy humusowe - czym są i jak działają?

Kwasy humusowe - czym są i jak działają?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Uprawa roślin jest wymagająca, a także pochłania prawie całą naszą uwagę - niezależnie od tego, czy mamy mały ogródek, czy ogromne gospodarstwo. Dbanie o nawet najmniej wymagające gatunki wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu, a przede wszystkim odpowiednio żyznej gleby. Co zrobić, gdy nasza ziemia ewidentnie nie jest najlepszej jakości? Czy kwasy humusowe i nawozy o nie oparte pomogą nam poprawić jej zasobność? Na co zwrócić uwagę przy wykorzystywaniu tego typu środków?

reklama

1. Kwasy humusowe - czym są?

2. Kwasy huminowe - jak działają?

3. Jak kwasy humusowa wpływają na strukturę gleby?

4. Dla jakich upraw sprawdzają się kwasy huminowe?

5. Stosowanie kwasów humusowych - na co zwrócić uwagę?

Kwasy humusowe - czym są?

Kwasy humusowe to naturalna forma nawożenia gleby. W ich skład wchodzą aminokwasy, peptydy, kwasy tłuszczowa i inne substancje czynne, które wspomagają rozwój i wzrost roślin. Kwasy tego typu powstają z rozpadu materii na mniejsze cząstki, a same stanowią związki o długim łańcuchu cząsteczkowym. Są w większości nierozpuszczalne w wodzie - wyjątek od tej reguły stanowią kwasy fulwowe. Występują one również naturalnie w formie tzw. humusu glebowego, czyli próchnicy zawierającej resztki materiału roślinnego i organicznego. Jeżeli w naszym sadzie lub na polu nie ma gleby, która mogłaby dostarczyć roślinom niezbędnych składników pokarmowych, sięgnięcie po produkty nawożące zawierające kwasy humusowe może być bardzo dobrym pomysłem.

Kwasy huminowe - jak działają?

Kwasy humusowe są związkami naturalnie występującymi w przyrodzie, które niosą ze sobą szereg pozytywnych właściwości. Przede wszystkim są one środkami odtruwającymi, a także działają jako adaptogeny. W formie nawozów przyczyniają się do lepszego zatrzymywania wody przez glebę, na których ich użyjemy - wiele środków tego typu zawiera węgiel organiczny, który dobrze wiąże piaszczyste typy gleby, a także ułatwia zatrzymanie wody i cennych składników w niej zawartych. Kwasy mają wpływ również na zwięzłość podłoża. Sprawiają, że ziemia staje się mniej zbita, dzięki czemu ulega lepszemu napowietrzeniu, a także ułatwia wzrost roślinom. Próchnica zawiera o wiele więcej składników pokarmowych niż część mineralna gleby, dlatego kwasy huminowe mają znaczną przewagę nad nawozami mineralnymi.

Jak kwasy humusowa wpływają na strukturę gleby?

Nawożenie organiczne z wykorzystaniem kwasów humusowych przyczynia się nie tylko do lepszej gospodarki wodnej w glebie, ale również umożliwia utrzymanie stałego pH. Jest to bardzo ważny czynnik, który docenimy szczególnie w sytuacji, gdy uprawiamy rośliny bardzo wymagające - takie, dla których nawet niewielkie zmiany są powodem do obumierania. Humus glebowy sprawia, że jej odcień staje się ciemniejszy, dzięki czemu ziemia lepiej absorbuje promienie słoneczne i tym samym przyczynia się do rozwoju organizmów żywych. Korzystają na tym nie tylko rośliny, ale również wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, które wzbogacają glebę i sprawiają, że jest ona bogatsza w składniki mineralne i odżywcze.

Dla jakich upraw sprawdzają się kwasy huminowe?

Ponieważ rolnictwo na skalę przemysłową jest bardzo wysoko rozwinięte, siłą rzeczy wykorzystywane przez nas tereny ulegają stopniowej degradacji. Zmienia się odczyn gleby, przestaje być ona bogata w niezbędne roślinom składniki pokarmowe, a z czasem całkowicie przestaje nadawać się do uprawy. Stosowanie nawozów organicznych pomaga odwrócić ten trend i sprawia, że nawet bardzo wyjałowione połacie terenu z czasem są w stanie odzyskać swoją dawną żyzność. Co więcej, możemy stosować kwasy humusowe nie tylko na skalę przemysłową, ale również na nasze własne potrzeby - do ogrodu, na taras czy do małego przydomowego sadu. Nadadzą się one zarówno do upraw zbóż, kukurydzy, roślin bobowatych czy tzw. poplonów, jak i do kwiatów, krzewów owocowych czy warzyw.

Stosowanie kwasów humusowych - na co zwrócić uwagę?

Jeżeli stoimy przed koniecznością wyboru nawozów dla naszych roślin, powinniśmy przede wszystkim określić typ i stan gleby, z jaką na co dzień pracujemy. Dzięki temu będzie nam łatwiej dopasować rodzaj środka do faktycznych potrzeb ziemi, na której uprawiamy nasze rośliny. Co do zasady wykorzystanie nawozów organicznych i naturalnych jest dużo lepszym pomysłem, ponieważ związki w nich zawarte poprawiają zasobność gleby, umożliwiają jej zatrzymywanie znacznie większych ilości wody, a także przyczyniają się do bioróżnorodności zarówno na powierzchni, jak i pod wierzchnią warstwą ziemi.

Wybierając nawozy huminowe możemy przeznaczyć je zarówno do ogromnych, przemysłowych upraw, jak i wykorzystać na potrzeby małego przydomowego ogródka czy sadu. Nie da się ukryć, że dzięki zawartości próchnicy są one o wiele bardziej odżywcze dla gleby, niż nawozy mineralne. Stosując środki wspomagające wzrost roślin zawsze jednak powinniśmy kierować się instrukcją dostarczoną przez producenta, a także przeprowadzać nawożenie w odpowiedni sposób, by zapewnić glebie maksymalne wsparcie i jednocześnie zadbać o środowisko naturalne.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl