Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-05-26 10:07

Iwona Starczewska

Łąka piknikowa nad Długim, rowery miejskie, czy psia strefa. Na co wydamy pieniądze?

Łąka piknikowa nad Długim, rowery miejskie, czy psia strefa. Na co wydamy pieniądze?
Jezioro Długie w Olsztynie

Niebawem mija termin złożenia wniosku w ramach piątej odsłony Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory wpłynęło około 30 pomysłów na inwestycje. Czego dotyczą?  

reklama

W ramach 5. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania jest ponad 3,7 mln złotych, z czego w 2018 roku zrealizowane zostaną minimum 23 projekty osiedlowe i cztery projekty zintegrowane (projekt osiedlowy - to projekt prowadzący do zaspokojenia potrzeb mieszkańców danego osiedla, projekt zintegrowany - to projekt prowadzący do zaspokojenia potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla). Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 110 tys. złotych, zintegrowanego 300 tys. zł.

Termin na złożenie swojego pomysłu mija 4 czerwca. Pozostało więc niewiele czasu. Przed złożeniem dokumentów warto skonsultować swój pomysł z urzędnikami. Dwa ostatnie spotkania konsultacyjne odbędą się 27 maja (sobota) i 3 czerwca (sobota). Konsultacje odbędą się w ratuszowym Biurze Obsługi Klienta w godzinach od 10:00 do 13:00.

Do tej pory wpłynęło około 30 wniosków. Taka ilość może wydawać się niewielka, jednak urzędnicy zapewniają, że rokrocznie najwięcej wniosków wpływa właśnie ''na ostatnią chwilę''. W ubiegłym roku w ostatnim dniu złożono ponad 100 wniosków.

Wśród już złożonych projektów znajdziemy między innymi pomysł dotyczący stworzenia  nad Jeziorem Długim miejsca na "piknik na trawie" z dużym, kamiennym grillem, odpowiednim oznakowaniem i niezbędnymi elementami małej architektury jak kosz na śmieci, czy stojak na rowery.

O pieniądze na realizację ponownie walczą inicjatorzy stworzenia w Olsztynie ''Psiej strefy''. Cały projekt Psiej Strefy zakłada trzy części składowe: parking, ścieżkę łączącą parking z Psią Strefą oraz samą Psią Strefę czyli ogrodzony teren podzielony na część rekreacyjną i sportową. Całość położona jest na Osiedlu Mazurskim, droga wyjazdowa na Szczytno, wjazd na parking Psiej Strefy - od strony pętli autobusów nr 5 i 16. Położenie poszczególnych części projektu jest przybliżone, będzie uzależnione zapewne od ukształtowania terenu. Psia Strefa to idealne miejsce, które stwarza właścicielom czworonogów doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku z psem, uprawiania psich sportów, edukacji, spotkań i relaksu. To bezpieczne, przestronne miejsce, wyposażone w sprzęt do ćwiczeń - przystosowany zarówno dla psów ras małych jak i dużych. Ponadto na terenie Psiej Strefy znajdą się : miejsca do wypoczynku, dystrybutory na woreczki, kosze na śmieci, tablica informacyjna. Uważamy za rozsądne, montaż monitoringu – zapobiegnie to ewentualnym aktom wandalizmu, kradzieżom czy nie dostosowaniu się do obowiązku sprzątania po swoim pupilu. Teren będzie również oświetlony, aby można było z niego korzystać o każdej porze roku.

Ponownie wśród propozycji znalazł się również rower miejski. Projekt zakłada zakup rowerów i budowę stacji rowerowych na terenie miasta. Wypożyczenie sprzętu miałoby się odbywać przy pomocy karty miejskiej.

Projekty OBO to również pomysły na duże wydarzenia. Przykład? ''Wielkie grillowanie Olsztyniaków w Parku Kusocińskiego'' (możliwe inne miejsce). Pomysłodawcy proponują, by wydarzenie miało charakter integracyjny: każdy mógłby przynieść swój grill, a przy tym można by zorganizować konkurs na najlepsze danie w ten sposób przyrządzone. Na terenie imprezy stanęłaby również budka z piwem i przekąskami. Wydarzeniu mógłby towarzyszyć minikoncert.

Druga propozycja dotyczy zaś organizacji Festiwalu Miejskiego Disco-Polo. Pomysłodawcy w swoim projekcie uwzględnili miejsce koncertu – lotnisko w Dajtkach oraz honoraria dla artystów w wysokości 200 tysięcy złotych.

Wszystkie projekty dostępne tutaj->

Przypominamy, w tym roku po raz pierwszy wnioski można składać przez internet. Wystarczy wejść na stronę  www.glosujobo.olsztyn.eu i wypełnić prosty formularz. Do wniosku dołączyć trzeba listę podpisów mieszkańców popierających pomysł. Wniosek można także złożyć tradycyjnie, w formie papierowej, w wyznaczonych miejscach - między innymi w ratuszu,  Biurze Obsługi Klienta w Galerii Warmińskiej, Wydziale Komunikacji przy ulicy Knosały czy siedzibie Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Szewczenki.

Źródło: UM Olsztyna/własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Łynostrada 2017-05-27 15:47:42 2.25.*.*
    Przecież jest ogłoszony przetarg na budowę! Ludzie czy wy myślicie że wybudować kilka kilometrów porządnej drogi rowerowej to tak jak puścić bąka??? A czas na zrobienie projektu? Uzgodnienia z wszystkimi świętymi? Uzyskanie zezwoleń? Mam prośbę aby jak ktoś się nie zna to niech nie sieje zamętu! Jest przetarg na budowę i łynostrads będzie, chyba że jacyś "społecznicy” znowu coś oprotestują!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • ludzie 2017-05-26 22:59:57 178.235.*.*
    Miszkańcy zostali oszukani i już się nie nabiorą. ŁYNOSTRADY nie ma do dziś, choć wygrała w 2015 roku. Od tego czasu wygrywają jakieś dziwne projekty np. remont ślepej ul. Rymkiewicza(długość ok 50m),z której korzysta kilkunastu mieszkańców domków jednorodzinnych na osiedlu Podgrodzie. To ma być "projekt osiedlowy" na którym mieszka kilkanaście TYSIĘCY ludzi...? I nie ma nad tym obo żadnej kontroli...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • mieszkaniec 2017-05-26 22:47:44 78.88.*.*
    Gdzie jest ŁYNOSTRADA? wygrany Projekt w 2015r!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2

www.autoczescionline24.pl