Co to oznacza? Dziecko z podejrzeniami dysleksji, do badania w poradni podchodzić będzie tylko jeden raz, a zaświadczenie dostanie na całe życie. Warunkiem uzyskania świadectwa będzie konieczność zgłoszenia się do poradni przed ukończeniem szkoły podstawowej.
Jaki jest cel opracowywanych zmian? Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ułatwić życie dzieciom, które przy obecnych zasadach musiały kilkakrotnie badać się w poradni w celu utrzymania oświadczenia o dysleksji czy dysgrafii. Zmiany mają też zapobiegać zjawisku, które przerasta Resort Edukacji. Mowa tu o zgłaszaniu się do poradni leniwych, przebiegłych maturzystów, którzy w otrzymaniu oświadczenia widzą szansę na mniej stresujący egzamin. Opinia potwierdzająca dysleksję rozwojową, uprawnia do zdawania egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Maturzyści mający ''stwierdzoną'' dysleksję mogą mieć m.in. wydłużony czas zdawania egzaminu.
Planowane zmiany budzą też pewne wątpliwości. Po pierwsze, jeśli zaniedbane przez rodziców czy nauczycieli dziecko, mimo dysleksji, nie zostanie skierowane do poradni przed ukończeniem szkoły podstawowej to nie będzie miało szansy na otrzymanie oświadczenia w przyszłości. Takie osoby w dalszych etapach swojej edukacji będą ''daleko w tyle'' za rówieśnikami. Nikt przecież nie może zagwarantować, że nie będą zdarzać się przypadki zaniedbań, a każde dziecko potrzebujące badań w kierunku dysleksji rozwojowej zostanie zauważone.
Jedna wizyta w poradni może przyczynić się także do wystawiania oświadczeń tym dzieciom, które w rzeczywistości nie powinny ich mieć, ponieważ nie mają dysleksji a luki w edukacji - skutek zaniedbania przez nauczycieli czy opiekunów. Brak kolejnych wizyt u specjalisty uniemożliwi weryfikację wystawionego oświadczenia.
Ułatwienia w otrzymaniu oświadczenia o dysleksji pomogą przy egzaminach, ale nie pomogą młodzieży w nauce czy w późniejszym konkurowaniu na rynku pracy. Zmiany powinny więc dotyczyć zwiększenia efektywności pracy z dziećmi dotkniętymi dysleksją czy innymi problemami rozwojowymi. Tylko systematyczna praca i ćwiczenia mogą rzeczywiście pomóc. Wypisanie oświadczenia to jedynie pierwszy etap, ale co dalej?
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz