Żeby tak rzeczywiście było, warto się też odpowiednio przygotować do takiej podróży. Ważne są kwestie formalne. Wiadomo bowiem, że do wyjazdu potrzebny będzie nie tylko paszport, ale również wiza wjazdowa na teren Stanów Zjednoczonych. Samo jej uzyskanie nie jest proste, a na tym przecież nie koniec. Wyjazd do Stanów to również konieczność zapoznania się z tamtejszymi regułami życia społecznego, w tym zasadą działania ochrony zdrowia.
Prywatnie czy publicznie?
Dlaczego właśnie system ochrony zdrowia jest najważniejszy? Ponieważ jego organizacja znacząco wpływa na udzielanie pomocy również przyjezdnym, turystom, a zagrożenie zdrowia to zdarzenie, do którego może dojść dosłownie wszędzie. Niezależnie od tego, gdzie się przebywa i co się robi, nieszczęście może się wydarzyć, nawet wówczas, gdy bardzo się przed tym chronisz.
System ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych opiera się w dużej mierze na opiece prywatnej. Szpitale są prywatne, prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców. Nie wiele jest szpitali państwowych, tak zwanych stanowych. Świadczenia udzielane w szpitalach stanowych są na bardzo podstawowym poziomie, a często nie wyczerpują nawet zakresu wszystkich dostępnych usług medycznych. Chcąc uzyskać profesjonalną i szybką pomoc, znacznie lepiej skorzystać ze szpitala prywatnego.
Szpital prywatny natomiast pobiera opłaty za udzielenie pomocy i wdrożenie procedur medycznych. Utrzymuje się on z tych opłat, modernizuje i rozwija, dlatego też oczekuje współfinansowania przez pacjentów.
Mieszkańcy USA opłacają swój pobyt w szpitalu albo z pieniędzy, które mają zgromadzone na koncie, które na takie okoliczności oszczędzali, albo z polis ubezpieczeniowych, które wybierają i wykupują. Opłacanie miesięcznej składki za polisę jest bowiem mniej obciążające niż wyłożenie kilku tysięcy czy kilkudziesięciu (czasem wręcz kilkuset) tysięcy dolarów za leczenie, operację czy pobyt w szpitalu.
Skoro więc, obywatele muszą samodzielnie finansować sobie swoje leczenie, podobnie rzecz się ma z turystami. Nie będą otrzymywali świadczeń medycznych bezpłatnie. Warto zaś wiedzieć, że całkowity koszt operacji, badania czy diagnostyki pacjenta, bez wsparcia ze strony państwa (a w przypadku turystów tak właśnie jest) może sięgać nawet kilkuset tysięcy dolarów. W przeliczeniu na złotówki są kwoty ogromne.
Ważne ubezpieczenie turystyczne
Zabezpieczeniem przed koniecznością poniesienia tak wysokich kosztów może być wyłącznie turystyczna polisa ubezpieczeniowa. Takie ubezpieczenie turystyczne to sposób na pokrycie kosztów w razie, gdyby doszło do nieszczęśliwego zdarzenia i konieczne było skorzystanie z opieki i wsparcia ze strony właśnie amerykańskiej służby zdrowia.
Mając taką polisę można z odszkodowania pokryć koszty procedur medycznych bez konieczności opłacania ich z własnego majątku. Kto bowiem dysponuje kwotą pół miliona złotych, którą trzeba by wydać za kilkudniowy pobyt w szpitalu z operacją czy zabiegami? Mało kto ma takie pieniądze do swobodnej dyspozycji. Z drugiej strony, kto chciałby sprzedać cały posiadany majątek, by móc opłacić zagraniczne leczenie, którego musiał się nagle podjąć? Też pewnie niewiele jest takich osób. Najlepszym rozwiązaniem jest więc polisa.
Składka jest stosunkowo nieduża, bo nawet kilkaset złotych składki może dać półmilionowe zabezpieczenie, a w Stanach taka kwota to podstawa. Czy kilkaset złotych to więc dużo przy pół milionie? Oczywiście, że nie. I nawet jeżeli szczęśliwie nic się nie zdarzy i ubezpieczenie nie zostanie wykorzystane, to spokój i poczucie bezpieczeństwa, jakie ono daje, są bezcenne. Jeżeli dojdzie do konieczności leczenia – zapłaci za to firma ubezpieczeniowa, a nie chory. Dlatego sprawdź ubezpieczenie do usa na wakacyjnapolisa.pl i wybierz najlepszą ochronę dla siebie.
Wyprawa do Nowego Jorku to z pewnością wspaniałe doświadczenie. Weź ze sobą ubezpieczenie, by nic tego doświadczenia nie mogło Ci popsuć.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz