W czwartek w pobliżu olsztyńskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa Lewicy Razem. Udział w niej wzięli Bartosz Grucela i Małgorzata Matuszewska-Boruc. Działacze lewicy zaapelowali o pomoc, jaką Olsztyn mógłby zaoferować uchodźcom z Afganistanu. Na początku głos zabrał Bartosz Grucela, członek zarządu krajowego Razem. Przypomniał, jak tragicznie wygląda sytuacja na granicy Polski i Białorusi.
Małgorzata Matuszewska-Boruc i Bartosz Grucela
- Składamy apel, ponieważ wiemy, że w kryzysowych, trudnych sytuacjach powinniśmy postępować przyzwoicie i wierzymy, że mieszkańcy Olsztyna popierają również takie szybkie działanie – powiedział Grucela.
I dodał: - Rząd PiS rękami straży granicznej sprowadza piekło dla tych osób, które koczują na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym. Uważamy, że Polska jako kraj, który brał udział w inwazji na Afganistan i w jego okupacji, nie ma moralnego prawa odmówić żadnej osobie uciekającej z tamtego kraju pomocy.
Następnie polityk przypomniał trudną historię Polski z czasów II wojny światowej. Dodał, że kiedyś to nasi przodkowie byli uchodźcami wojennymi.
- Olsztyn to jest miasto uchodźców. Nasi dziadkowie, nasi rodzice, to oni byli uchodźcami wojennymi. To oni przyjechali do tego miasta, odbudowali je z gruzów, tchnęli w nie nowe życie. Teraz nasza kolej, by wesprzeć szukających azylu i bezpieczeństwa – przyznał Bartosz Grucela.
Później wypowiedziała się Małgorzata Matuszewska-Boruc, odniosła się do sytuacji kobiet w Afganistanie, które mają mnóstwo zakazów. Nie mogą nawet edukować się.
- Ja bardzo ujmuję się za uchdźczyniami. Jako działaczka, która ujmuje się za prawami kobiet, bardzo chciałabym prosić pana prezydenta, żeby miał na uwadze kobiety, Afganki, które w ciągu kilku lat przeżyły transformację. To były kobiety, który nie było wolno nic, nie było wolno się kształcić, pracować. Wolno im było tylko istnieć i spełniać posługi wobec mężczyzn. Teraz te kobiety uciekają, bo wiedzą, co ich czeka. Pomóżmy im, pokażmy, że istnieje solidarność – wyjaśniła członkini Lewicy Razem.
Po konferencji był czas na pytania od dziennikarzy. Zapytaliśmy, gdzie w Olsztynie znalazłyby się mieszkania dla uchodźców z Afganistanu.
- Olsztyn ma lokale „na wszelki wypadek”. Są mieszkania, które są przyznawane w trybie ekspresowym: pogorzelcom czy uciekinierom. Wiemy na pewno, że takie mieszkania są, więc one powinny być przyznane uciekinierom, bo to teraz jest dla nas w tej chwili bardzo duży priorytet. Wiemy, że potrzeby mieszkańców są bardzo duże, ale wiemy również, że jest dużo pustostanów, które można zagospodarować. Hotele dawne robotnicze, które są niewykorzystywane. Dlaczego burzymy domy? Dlaczego nie można ich wykorzystać na mieszkania? - zastanawiała się Małgorzata Matuszewska-Boruc.
Następnie padło pytanie o asymilację Afgańczyków z mieszkańcami Olsztyna. Chodzi głównie o barierę językową, wielu uchodźców nie zna nie tylko polskiego, ale też angielskiego.
- Polska ma wypracowane schematy, jak pomagać ludziom przybywającym z zagranicy. Wiadomo, że nie obędzie się bez pomocy chociażby fundacji Ocalenie, która już teraz oferowała imigrantom tłumaczy. Trzeba pamiętać, że uchodźcy z Afganistanu, zostali ściągnięci przez rząd, za co należy się chwała, oni też współpracowali z polskim kontyngentem wojskowym i też ta współpraca, choćby językowa, się odbywała. Ja jestem dobrej myśli – przyznał Bartosz Grucela.
Podobne zdanie ma Małgorzata Matuszewska-Boruc, która powiedziała, że Olsztyn może stać się metropolią wielokulturową, a olsztynianie będą mogli nauczyć się wielu nowych rzeczy od Agańczyków i odwrotnie.
- Jest kilka fundacji, które się tym zajmują, czy językowo, czy tym, żeby ta ludność mogła wejść w interakcję z mieszkańcami. Żeby te różnice kulturowe, może nie zacierały się, ale żeby można było stworzyć wielokulturowe społeczeństwo, które będzie na plus dla naszego miasta. Będziemy metropolią wielu narodów. My będziemy uczyli się od nich i oni od nas – podsumowała członkini lewicy.
Po konferencji przedstawiciele Lewicy Razem złożyli do prezydenta petycję. Jej pełną treść można zobaczyć poniżej.
Czytaj również:
Komentarze (52)
Dodaj swój komentarz