Niszczą nie tylko wątrobę, ale i mózg. Substancję, której składu nigdy nie można być pewnym. Mowa o dopalaczach, po które wciąż sięga wielu młodych ludzi mimo licznych kampanii edukacyjno-profilaktycznych prowadzonych w szkołach.
Po dopalacze sięgnęła między innymi 17-latka, którą znaleźli na klatce jednego z bloków przy ul. Dworcowej jego mieszkańcy. Dziewczyna wzywała pomocy, miała nieskoordynowane ruchy i zachowywała się irracjonalnie.
Dziewczyna trafiła do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili, że znajduje się ona prawdopodobnie pod działaniem środków psychoaktywnych nieznanego pochodzenia – dopalaczy. Młoda kobieta została w szpitalu na obserwacji.
Po sprawdzeniu 17-latki w policyjnych systemach okazało się również, że jest ona uciekinierką z ośrodka wychowawczego.
**
Zgodnie z nowelizacją przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie, handel dopalaczami jest zagrożony taką sama karą więzienia jak handel narkotykami. Sprawcy grozi kara nawet 12 lat pobawienia wolności. Za posiadanie znacznej ilości środków psychoaktywnych grożą 3 lata więzienia.
Co istotne, po zmianach w prawie - listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie "wymykali się" poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.
Te zmiany w prawie mają na dobre rozprawić się z nielegalnym procederem handlu dopalaczami, substancjami niezwykle szkodliwymi, powodującymi nieodwracalne zmiany w ludzkim organizmie, a w wielu przypadkach również śmierć.
Zmiany w prawie, a także skuteczna walka olsztyńskiej policji i prokuratury z handlarzami dopalaczy sprawiły, że z mapy miasta zniknął wreszcie sklep mieszczący się przy ulicy Jagiellońskiej, w którym przez lata bez trudu można było kupić te szkodliwe substancje. Podczas policyjnych nalotów w 2017 roku na ten sklep zatrzymani zostali sprzedawcy, którzy usłyszeli zarzuty wprowadzania do obrotu szkodliwych dla życia i zdrowia substancji. Mężczyźni wciąż przebywają w areszcie.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz