Dziś jest: 27.11.2024
Imieniny: Maksyma, Waleriana
Data dodania: 2014-01-29 10:01
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 12:44

Iwona Starczewska

Linia wysokiego napięcia nie przez Dywity a przez Las Miejski. Dwie strony medalu

Trwa walka społeczników o zmianę przebiegu planowanej linii wysokiego napięcia 400kV Olsztyn-Mątki-Ostrołęka. Wykonawca - wybrany przez spółkę skarbu państwa Polskie Sieci Elektroenergetyczne - po konsultacjach z władzami Olsztyna i Gminy Dywity postanowił skierować budowę linii przez tereny sąsiadujące ze schroniskiem dla zwierząt w Lesie Miejskim. Społecznicy obawiają się dewastacji drzewostanu i domagają się, prezydent nie wydał zgody na takie poprowadzenie linii.

reklama

Forum Rozwoju Olsztyna złożyło wniosek do Prezydenta Olsztyna o przeprowadzenie konsultacji społecznych dla rejonu północnej granicy miasta (okolice rzeki Wadąg). Wniosek wiąże się z Uchwałą radnych o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, projektem ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej realizowanym wspólnie ze stowarzyszeniem Warnija oraz z planami przeprowadzenia przez tereny lasu miejskiego linii wysokiego napięcia.

Społecznicy zbierają podpisy pod protestem przeciwko budowie linii energetycznej w proponowanym kształcie, jednocześnie twierdzą, że nowa linia powinna iść starym szlakiem - istniejącej linii 220 kV.

57255_mapa_liniak400kV_480

kolor zielony - stara trasa linii, proponowana przez społeczników

kolor czerwony - nowa trasa

 

Takie jednak rozwiązanie – jak twierdzi Aldesa Nowa Energia wykonawca zadania wybrany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A - nie wchodzi w grę.

- Jest to inwestycja celu publicznego, która ma służyć pożytkowi ogółu: poprawić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej na terenie województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego oraz przyczynić się do dalszego zrównoważonego rozwoju całego regionu północno-wschodniej Polski. Inwestycja przebiegać będzie przez teren 14 gmin województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, w tym przez gminę Dywity. Pierwotna koncepcja trasy linii 400 kV w gminie Dywity zakładała poprowadzenie jej w trasie istniejącej linii 220 kV. Szczegółowa wizja lokalna przeprowadzona przez wykonawcę wykazała jednak, że linia w tym wariancie przebiegałaby przez tereny wysoko zurbanizowane, na których dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Aldesa Nowa Energia, zdając sobie sprawę z wagi dialogu z lokalnymi społecznościami przy realizacji tego typu inwestycji, rozpoczęła rozmowy w tej sprawie z Urzędem Gminy Dywity już na wstępnym etapie prac projektowych, tj. w czerwcu br. W porozumieniu z Urzędem Gminy Dywity i Urzędem Miasta Olsztyn, spółka podjęła prace nad wariantem trasy linii, który umożliwi ominięcie zurbanizowanej części gminy. Takie rozwiązanie wychodziło naprzeciw oczekiwaniom władz gminy i mieszkańców zaniepokojonych m.in. o dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego i bliską lokalizację linii względem miejscowej placówki zdrowia. Po przeanalizowaniu lokalnych uwarunkowań społecznych i środowiskowych Aldesa podjęła decyzję o skierowaniu trasy linii przez Las Miejski w Olsztynie. Rozwiązanie to zostało uznane za optymalne i pozytywnie zaopiniowane przez Prezydenta Miasta Olsztyna. Podobną decyzję podjęła Rada Miasta Olsztyn, która 16 grudnia 2013 r. przyjęła uchwałę o wprowadzeniu linii w tym wariancie do MPZP. Demontaż starej linii 220 kV uwolni nowe tereny inwestycyjne w gminie i pozwoli na jej dalszy rozwój. Wykonawca do realizacji projektu zastosuje nowoczesne rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne, które pozwolą zminimalizować wpływ linii 400 kV na środowisko naturalne. W przypadku dwutorowej linii 400 kV Ostrołęka – Olsztyn Mątki wykorzystane zostaną specjalne słupy nadleśne, dzięki czemu przewody zostaną poprowadzone nad koronami drzew i będzie można uniknąć ich wycinki wzdłuż trasy linii. Usunięte zostaną jedynie nieliczne drzewa w miejscach planowanego posadowienia słupów. Dodatkowo, słupy zostaną pomalowane na maskujący kolor, by wkomponować je w krajobraz i złagodzić wizualne oddziaływanie. Wykonawca będzie także prowadzić dialog z organizacjami ekologicznymi działającymi na tych terenach. Spółka dołoży wszelkich starań, aby nawiązać z nimi współpracę, która pozwoli zrealizować projekty mające na celu ochronę lokalnych walorów ekologicznych, m.in. dorzecza rzeki Wadąg – informuje Maciej Zmysłowski z Aldesa Nowa Energia.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • alex 2014-01-29 16:15:14 77.242.*.*
    Najlepsze jest to ,że tydzień temu w Radiu Olsztyn przedstawiciel Sieci zaprzeczał jakoby linia miała iść przez Las Miejski.Czyli tak się traktuje społeczeństwo-jak matołów.Polityka informacyjna leży,o wielu rzeczach dowiadujemy się po fakcie,a może o to chodzi Panie Prezydencie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • jaskiniowiec 2014-01-29 13:14:06 193.93.*.*
    Oj tam ważna. Ważne to jest to, że można zaprotestować. Co tam ludzie w Dywitach. W lesie mieszkają ptaszki i robaczki. I drzewa. W schronisku psy. O ich los trzeba się zatroszczyć. Zatem PROTESTUJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • dywity 2014-01-29 10:39:16 217.153.*.*
    może i przez centrum dywit nie przejdzie ale jednak zahaczy, ale najważniejsze jest to, że odblokują działki, na których powstaną bloki i domy , a to że w lesie będa słupy to komu przeszkadza. ludzie pieprznijcie się w łeb, to wazna inwestycja dla energetyki naszego województwa!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • jaskiniowiec 2014-01-29 10:19:00 193.93.*.*
    Po co nam linia energetyczna? Wystarczą lampy naftowe. A nie, wtedy ktoś się obudzi i zacznie krzyczeć o wysokiej emisji CO2.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl