Dziś jest: 03.12.2024
Imieniny: Franciszka, Kasjana
Data dodania: 2020-03-16 11:21

Monika Smolik

"Lokalni przewoźnicy nie mogą zabierać pasażerów z Olsztyna". W Biskupcu pojawiły się tzw. "fake newsy"

W internecie można trafić na wiele fałszywych informacji na temat koronawirusa
Fot. Pixabay.com, Spotted: Biskupiec

W internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Policjanci walczą z fake newsami i proszą, aby nie powielać niepotwierdzonych plotek, takich jak konieczność płacenia za szczepionkę przeciwko wirusowi.

reklama

W ostatnich dniach w sieci pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa oraz działań podejmowanych przez służby państwowe. Policjanci mówią wprost – to są fake newsy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a wręcz namawiają do paniki.

Na Spotted: Biskupiec jeden z użytkowników napisał, że lokalni przewoźnicy nie mogą zabierać pasażerów z Olsztyna oraz że miasto jest zamknięte, a w szpitalach przebywa ponad 60 osób, u których zdiagnozowano Covid-19.

Pojawiają się także fałszywe wiadomości SMS na temat  koronawirusa, które rzekomo wysyłają banki i nakłaniają do dokonywania transakcji. Zawarte są w nich linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Przykłady fałszywych wiadomości i stron internetowych

Policjanci ostrzegają, że osoby, które nie zachowają należytej ostrożności, mogą stracić oszczędności swojego życia. Dodatkowo ujawniając swoje dane, przestępcy mogą je wykorzystać do wzięcia pożyczki lub podpisania innych umów.

Funkcjonariusze mają kilka wskazówek, aby nie paść ofiarą przestępstwa:

  • jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa w mediach masowych;
  • sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank;
  • zawsze czytaj bardzo uważnie treść każdego SMSa z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Każdy, kto podejrzewa, że mógł zostać oszukany, powinien zgłosić się do placówki swojego banku oraz do komendy policji, a następnie do zespołu reagowania na incydenty CERT.PL.

Pamiętajmy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby, a także te zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych polskich instytucji, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Santarny czy służby ratunkowe.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl