Dell podpisał umowę z olsztyńską firmą Zortrax na zakup 5 tysięcy drukarek 3D, które zamierza wykorzystać przy tworzeniu prototypów. To największe zamówienie nieprzemysłowych drukarek.
Czy Wasz zespół zrodził się z grupki pasjonatów?
Założyciele projektu Zortrax, Rafał Tomasiak i Marcin Olchanowski, znają się już ponad dziesięć lat, od tego czasu też pracują razem. Swoją karierę rozpoczynali od branży technologii GSM.
Jak powstał Wasz sztandarowy produkt, drukarka 3D Zortrax M200, który zainteresował amerykańskiego giganta jakim jest Dell?
W 2009 roku Rafał i Marcin zainteresowali się technologią druku 3D i rozpoczęli produkcję komponentów elektronicznych i mechanicznych do drukarek 3D typu DIY, czyli takich, które można samemu złożyć w domu. W 2011 roku uruchomili sklep internetowy gadgets3d.com i od tego czasu z sukcesem rozwijają produkcję i sprzedaż. Prace nad autorską konstrukcją drukarki 3D rozpoczęły się również w 2011 roku. Efektem ponad dwuletnich prac nad tym projektem jest drukarka 3D Zortrax M200. Rafał i Marcin od zawsze pasjonawali się branżą IT, inżynierią i programowaniem. Jednak Zortrax M200 to nie efekt pracy pasjonatów, a specjalistów. Sukces rynkowy tego produktu to wynik doświadczenia i konsekwencji ich twórców. Od lat rozwijali swoje kompetencje w dziedzinie nowych technologii, nie szukali gotowych rozwiązań, odpowiedzi na nurtujące pytania poszukiwali samodzielnie w internecie i publikacjach naukowych.
Praca przy takim projekcie wymagała nakładów finansowych. Jak to rozwiązaliście?
Tak jak wspomniałam, już wcześniej zajmowaliśmy się sprzedażą komponentów do drukarek 3D i dzięki prowadzeniu sklepu internetowego byliśmy w stanie rozwijać projekt Zortrax. Kiedy mieliśmy już gotową konstrukcję drukarki, postanowiliśmy zdobyć fundusze na większą produkcję. Zorganizowaliśmy kampanię fundowania społecznościowego na portalu Kickstarter, produkcję drukarki ufundowało 80 różnych inwestorów z całego świata.
Niewiele mówicie o kontrakcie z Dellem, czy możecie jednak uchylić rąbka tajemnicy?
Niestety na tym etapie nie możemy zdradzić szczegółów kontraktu, ponieważ jest nadal dopracowywany.
Jedno jest pewne – ten kontrakt da Wam ogromne możliwości rozwoju. Jakie cele stawia sobie teraz Zortrax?
Planujemy rozpocząć współpracę z największymi światowymi dystrybutorami drukarek 3D. Mamy też dobrą informację dla potencjalnych klientów z Polski - niebawem ruszamy z polską stroną zortrax.pl, będzie można kupić drukarkę Zortrax bezpośrednio od nas.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz