TikTok to platforma, na której największy prym wiodą głównie nastolatki. Jej rosnąca popularność przyciągnęła jednak także gwiazdy oraz osoby dorosłe. Na TikToku użytkownicy udostępniają krótkie, często zabawne filmiki. Aby „się wybić” należy wpisywać się w aktualne trendy. Jeden z nich pojawił się niedawno. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że trend ten bazuje na maltretowaniu dzieci.
Niepokojące filmiki zaczęły pojawiać się wśród amerykańskich użytkowników. Na czym polegały? Rodzice lub opiekunowie zasiadali przed kamerą ze swoim dzieckiem oraz pojemnikiem z wodą w dłoni. Następnie w rytm muzyki oblewali malca cieczą, nagrywając jego reakcję.
Na te wydarzenia postanowiła zareagować pochodząca z Mrągowa aktorka. Agnieszka Sienkiewicz udostępniła na swoim Instagramie bestialskie filmiki wraz z komentarzem. Uznała, że traktowanie dzieci w ten sposób jest niehumanitarne i bezmyślne.
Dlatego nie mam TikToka. Nie wiem jak można być tak bezmyślnym! Nagrywanie dzieci w momencie, który jest dla nich niekomfortowy, przykry lub bolesny jest niehumanitarne. I to wszystko dla uciechy i lajków!
- napisała rozdrażniona aktorka.
Jak się okazuje, takie zachowanie nie jest jedynie niewinną zabawą. Może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.
- Dla takiego malucha to może być trauma. Nagłe zalanie twarzy wodą jest dla niego takim przeżyciem, jak topienie się. W dziecku pojawia się strach, zaburzone jest poczucie bezpieczeństwa, które na tym etapie rozwoju jest kluczowe. W przyszłości może bać się wody lub mieć inne lęki. Nie wiemy dokładnie, jak zostanie to zapamiętane przez dziecko i jak wpłynie na jego rozwój. W jego podświadomości może zrodzić się nieufność wobec rodzica. Dodatkowo niemowlę może się przecież po prostu zachłysnąć – powiedziała w rozmowie z nami olsztyńska socjoterapeutka, Małgorzata Bach.
W ocenie specjalistki podobne zachowanie można uznać za patologiczne.
- Rodzic jest tą osobą, która powinna dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli natomiast świadomie i intencjonalnie je krzywdzi, a w dodatku czerpie z tego przyjemność, to trzeba nazwać to maltretowaniem. Jest to patologiczne zachowanie, które z pewnością nie ma na względzie dobra dziecka. Takie przypadki warto jest zgłaszać – dodała socjoterapeutka.
Gdzie można zgłosić przypadki przemocy wobec dzieci/w rodzinie?
Policja: tel. 997 lub 112
„Niebieska Linia”: tel. 801 120 002
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie: tel. 89 534 04 14
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz