Wracamy do tematu deklaracji śmieciowej. W artykule pt. „Olsztyńscy seniorzy mogą mieć kłopot z deklaracją śmieciową” poruszyliśmy temat rozliczania za śmieci na podstawie zużycia wody. Jak się okazało, właściciele nieruchomości czy administratorzy budynków wielorodzinnych muszą do urzędu miasta złożyć nie tylko deklarację, ale także fakturę lub jej ksero całorocznego zużycia wody.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Miasta Olsztyna, bo przecież wiele starszych osób nie ma w domu skanera, o ksero nie wspominając.
– Jesteśmy otwarci by pomagać naszym mieszkańcom, którzy zgłaszają się do nas i sygnalizują, że mają jakiś kłopot z wypełnieniem druku lub przedstawieniem kopii faktury. Można przynieść oryginał FV, jeśli jest problem z kopią. Na miejscu nasi pracownicy ją zeskanują lub np. zrobią zdjęcie. Ale koniecznym jest by mieć ten dokument bo - zgodnie z uchwałą - to obowiązkowy załącznik – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.
Zapytaliśmy, dlaczego w dobie pandemii urzędnicy nie mogą tych potrzebnych dokumentów wziąć od którejś z miejskich spółek, w tym przypadku od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
– Zgodnie z ustawą o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminie – nie możemy nic zrobić z pominięciem właściciela nieruchomości. A zatem to każdy z mieszkańców, a w przypadku budynków wielorodzinnych – administrator – jest zobowiązany do podania średniego zużycia wody. Dodatkowo (ze względu na RODO) PWIK nie może bezpośrednio przekazać urzędowi danych na temat zużytej wody – przyznała Marta Bartoszewicz.
Dlatego pracownicy wodociągów bezpośrednio wysyłają mieszkańcom informację o średnim zużyciu, żeby oni sami nie musieli szukać faktur z całego roku i dokonywać takich obliczeń. I takie osoby są zobowiązane rozliczyć się za śmieci z wykorzystaniem danych, które otrzymali.
– Oczywiście, jeśli okaże się że są mieszkańcy, którzy nie wypełnili tego obowiązku, to mamy instrumenty, byśmy sami mogli to zrobić. Oznacza to jednak wszczęcie postępowania administracyjnego z ordynacji podatkowej. Mając taką podstawę możemy zapytać PWiK o zużycie wody i je otrzymać. A zatem każdy kto nie dopełni swojego obowiązku, musi liczyć się z tym że będziemy to weryfikowali i wyciągniemy konsekwencje – dodała rzeczniczka ratusza.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz