Marcin Kuchciński to doświadczony samorządowiec. Jego służba publiczna zaczęła się od pełnienia funkcji radnego miasta Olsztyn w latach 2006-2015. Następnie w 2015 roku został wybrany do zarządu województwa warmińsko-mazurskiego V kadencji. Trzy lata później uzyskał mandat radnego sejmiku warmińsko-mazurskiego VI kadencji.
W tym samym roku wybrano go wicemarszałkiem województwa, odpowiedzialnym za m.in. za infrastrukturę, ochronę zdrowia, administrację, czy drogi wojewódzkie. Ponosił również odpowiedzialność za rozwój strategicznej inwestycji regionu jaką jest Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Od 7 listopada 2023 roku sprawuje urząd marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, w maju 2024 roku ponownie został wybrany do sprawowania tej funkcji.
- Stawiam na zrównoważony rozwój naszego regionu, ponieważ zależy mi, by z owoców tego rozwoju mogli korzystać wszyscy ludzie tu mieszkający. Niezmienne pozostaje też moje otwarcie na dialog. Zamierzam kontynuować rozmowy ze wszystkimi kluczowymi dla przyszłości regionu środowiskami - w tym organizacjami społecznymi, przedsiębiorcami, światem akademickim oraz samorządowcami - zapewniał obejmując urząd marszałka w listopadzie 2023 roku. Zwrócił wtedy również uwagę, iż najważniejszym jego zadaniem jest wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców naszego województwa.
Rozmowa w studiu pozwoliła przybliżyć i uporządkować wiedzę o urzędach: wojewódzkim i marszałkowskim, wypunktowała również najważniejsze kwestie budżetowe na bieżący rok.
Marszałek wypowiedział się na temat ostatnio przyjętej uchwały budżetowej i odniósł się do zarzutów stawianych przez opozycję. W lutym 2023 roku na konferencji prasowej przy urzędzie marszałkowskim Lewica Razem zarzuciła Kuchcińskiemu „wykluczenie komunikacyjne”:
- Sytuacja jest kuriozalna, że co jakiś czas musimy drżeć o połączenia kolejowe. Mamy wrażenie, że marszałek Kuchciński bardziej zwija kolej w naszym województwie, niż zajmuje się jej rozwojem - mówił wtedy Bartosz Grucela z zarządu krajowego LR.
- Przeznaczamy na kolej ponad 100 milionów złotych. Tyle kosztuje nas kolej w województwie, finansujemy również 14 tras autobusowych. I tam gdzie kolej z różnych powodów nie dojeżdża organizujemy transport kołowy, po to wypełnić te białe plamy” - mówił Kuchciński w poniedziałkowym wywiadzie. Tłumaczył również, że za infrastrukturę kolejową odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., marszałek może jedynie lobbować za utworzeniem nowych linii.
Gość studia olsztyn.com.pl wspomniał również o innych wydatkach z budżetu, m.in. na kulturę (99 mln zł), wyjaśnił, że wzrost przeznaczonych na nią środków wynika ze zmiany finansowania wynagrodzeń. Cała kwota wynagrodzeń pracowników kultury jest teraz opłacana z budżetu województwa, wcześniej było to 80%. Pozostałe 20% jednostki musiały wypracować same.
Odnosząc się również do wydatków na rzecz kultury, Kuchciński opowiedział o planowanych obchodach rocznicy hołdu pruskiego. W tym roku będzie ona jubileuszowa, a z okazji 500-lecia tego historycznego wydarzenia planowanych jest wiele wystaw i konferencji. Jedna z nich zorganizowana będzie w Muzeum Warmii i Mazur. Hołd pruski to uroczysty hołd lenny złożony 10 kwietnia 1525 roku królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna na krakowskim rynku. Zakończył on ostatnią wojnę polsko-krzyżacką. Inauguracja uroczystych obchodów tego ważnego wydarzenia odbędzie się na olsztyńskim zamku, a zaangażowane w nią będą liczne instytucje.
Marszałek wymienił również inne kluczowe inwestycje finansowane z budżetu: budowę ulicy Nowobałtyckiej, modernizację Planetarium, czy budowę Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce k. Olsztynka.
Ta ostatnia ma się rozpocząć w 2026 roku, a zakończyć w ciągu 2-3 lat. Projekt zakłada powstanie zespołu budynków połączonych z istniejącymi już obiektami Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci. Zakłada też zakup specjalistycznego wyposażenia i zagospodarowanie terenu wokół. Szacowana wartość inwestycji to ok 154,7 mln zł, z czego 47 mln ma pokryć samorząd województwa.
Kolejnym poruszonym przez naszego redaktora tematem była „Wielka Pętla Mazurska”, szlak rowerowy o długości ponad 300 kilometrów łączący najpiękniejsze zakątki naszego regionu.
- Wielka Pętla rowerowa wokół jezior mazurskich to jest projekt z poprzedniej perspektywy finansowej z projektu strategicznego Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich. W tym roku planujemy drugi etap budowy tej ścieżki, bardzo ciekawa inwestycja z której w tamtym roku skorzystało już wielu turystów. Jest ważnym elementem turystycznym, który wydłuża sezon, ponieważ nie potrzeba bardzo dobrej pogody by jeździć na rowerze - opowiadał Kuchciński.
Nie zabrakło również tematu koordynacji pracy Domu Polski Wschodniej w Brukseli, która została przeniesiona do województwa warmińsko-mazurskiego. A wywiad zwieńczyło kilka zdań o pasji naszego gościa jaką jest bieganie.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz