Najciekawszym dla maturzystów tematem zawsze jest to, jak będzie wyglądało ostatnie zadanie w arkuszu egzaminacyjnym. Zawsze jest to wypracowanie i zawsze można dzięki niemu zdobyć najwięcej punktów.
Uczniowie techników byli ostatnim z roczników zdającym egzamin dojrzałości we wcześniej obowiązującej formule. Oni na temat swojego wypracowania mogli wybrać: wizerunek matki w III części „Dziadów” Adama Mickiewicza i „Zielu na kraterze” Melchiora Wańkowicza lub wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu Bolesława Prusa „Z legend dawnego Egiptu”. W części polegającej na czytaniu ze zrozumieniem porównywali agorę i średniowieczny rynek ze współczesnymi marketami.
Licealiści z kolei byli pierwszym rocznikiem zdającym „nową” maturę. Tak jak uczniowie techników, mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Pierwszy z nich dotyczył interpretacji wiersza „Ta jedna sztuka” autorstwa Elizabeth Bishop, a drugi poruszał kwestię tego, co warunkuje los człowieka w oparciu o „Lalkę” Bolesława Prusa. Oprócz tego, podobnie jak starsi koledzy, musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstów, wśród nich znalazł się „Co się nosi w mówieniu?” - artykuł prof. Jerzego Bralczyka z tygodnika „Polityka”. Do egzaminu dojrzałości przystąpiło w Polsce około 310 tysięcy absolwentów liceów i techników.
Jutro o godzinie 9:00 rano absolwenci przystąpią do kolejnej części egzaminu maturalnego. Tym razem będą sprawdzać swoje umiejętności rozwiązując arkusz z zadaniami z matematyki. W środę czeka ich egzamin z języka obcego nowożytnego. Egzaminy maturalne będą trwać do 22 maja. Wyniki abiturienci poznają w dniu zakończenia roku szkolnego, 26 czerwca.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz