Dziś jest: 03.12.2024
Imieniny: Franciszka, Kasjana
Data dodania: 2023-05-04 09:58
Ostatnia aktualizacja 2023-05-24 11:55

Krzysztof Brągiel

Matury 2023. Na starcie prawie 300 tys. absolwentów

Matury 2023. Na starcie prawie 300 tys. absolwentów
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Majówka to dla jednych czas laby, a dla innych wytężonej nauki. O odpoczynku mogło zapomnieć prawie 300 tys absolwentów szkół ponadpodstawowych. W czwartek (4 maja) wystartowały egzaminy maturalne. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Co czeka maturzystów w kolejnych dniach?

reklama

W tym roku egzamin maturalny odbędzie się w dniach 4-23 maja. Będzie przeprowadzany w dwóch wariantach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, przystąpią do egzaminu w Formule 2015.

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tegorocznych absolwentów 4-letniego LO będzie ok. 158 400, natomiast uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum i branżowej szkoły II stopnia ok. 114 000.

Tegoroczny maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. To nie wszystko. Zasady matur zobowiązują też do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Absolwent może przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów. Chodzi o: biologię, chemię, filozofię, fizykę, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, informatykę, j. łaciński i kulturę antyczną, j. mniejszości etnicznej, j. mniejszości narodowej, j. obcy nowożytny, j. regionalny oraz wiedzę o społeczeństwie. Wybory maturzystów ze zrozumiałych względów są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi szkół wyższych. 

Każdego dnia matur planowane są dwie sesje egzaminacyjne. Poranna o godz. 9:00 i popołudniowa o 14:00. Wyjątkiem jest 4 maja, kiedy zostanie przeprowadzona tylko poranna sesja. W piątek (5 maja) odbędzie się egzamin pisemny z języka angielskiego (poziom podstawowy, sesja poranna) oraz popołudniowe egzaminy z innych języków obcych (francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski). 

W przyszłym tygodniu uczniowie będą mierzyć się m.in. z matematyką (8 maja, poziom podstawowy), językiem angielskim (9 maja, poziom rozszerzony), wiedzą o społeczeństwie (10 maja, poziom rozszerzony), biologią (11 maja, poziom rozszerzony) i ponownie matematyką ale na poziomie rozszerzonym (12 maja).

W Formule 2023 na napisanie obowiązkowego egzaminu z języka polskiego absolwenci otrzymają 240 minut, na matematykę 180 minut, a na obowiązkowy egzamin z języka obcego 120 minut.

W następnej kolejności prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 7 lipca br. Tego samego dnia (7 lipca) ogłoszone zostaną ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Aby zdać maturę, należy otrzymać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz ustnej. Z przedmiotów dodatkowych - nie ma progu zdawalności.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl