Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2024-06-26 10:02
Ostatnia aktualizacja 2024-07-29 12:00

Redakcja

Metoda "na szwedzkiego dealera samochodowego". Mieszkaniec Olsztyna stracił ponad 60 tys. zł

Metoda
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. policja.pl

Mieszkaniec Olsztyna ofiarą oszustów działających metodą "na dealera samochodowego". Przestępcy podawali autentyczne numery identyfikacyjne i dokumenty oferowanego do sprzedaży pojazdu, który miał być sprowadzony ze Szwecji. 40-latek stracił niespełna 62 tys. zł. 

reklama

W poniedziałek (24 czerwca) Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przyjęli od mieszkańca miasta zawiadomienie o oszustwie popełnionym przy wykorzystaniu tak zwanej metody „na dealera samochodowego”.

Pokrzywdzony odszukał na jednym z portali społecznościowych ofertę sprzedaży samochodu. Skontaktował się z osobą, która opublikowała ofertę. Osoba ta twierdziła, że pojazd trzeba sprowadzić ze Szwecji za pośrednictwem firmy działającej w tym kraju i miał przekazać jej przedstawicielowi dane kontaktowego zawiadamiającego.

Faktycznie po jakimś czasie pokrzywdzony otrzymał korespondencję mailową od osoby podającej się za pracownika szwedzkiego dealera samochodowego. Szata graficzna wiadomości zawierała logo i dane przedsiębiorstwa. Zawiadamiający sprawdził, że taka firma faktycznie istnieje, zgadzały się wszystkie jej dane rejestracyjne. Odnośnik umieszczony w mailu kierował do autentycznej strony internetowej z domeną identyczną jak w adresie mailowym „przedstawiciela”.

Dane identyfikacyjne i dokumenty oferowanego pojazdu również pokrywały się z informacjami dostępnymi na popularnych portalach oferujących możliwość sprawdzenia stanu samochodu. Kontakt telefoniczny z osobą podającą się za pracownika firmy prowadzony był w języku angielskim, wszystko sprawiało wrażenie profesjonalnie przygotowanej transakcji.

40-latek przystał na ofertę „dealera” i przelał na wskazane konto prawie 62 000 zł.

Niestety, okazało się, że zamiast z przedstawicielem firmy, kontaktował się z oszustami, którzy w wiadomościach mailowych podawali prawdziwe dane firmowe - poza numerem telefonu i numerem konta bankowego.

Po tym, jak sprawcy otrzymali pieniądze, kontakt z nimi całkowicie się urwał.

Pokrzywdzony skontaktował się z prawdziwym przedstawicielem szwedzkiej firmy, dowiedział się, że miejscowa policja już prowadzi postępowanie w sprawie podszywania się pod pracowników dealera.

* * *

Aby uniknąć sytuacji opisanych w artykule, warto zawsze sprawdzać historię pojazdu przed jego zakupem. Serwis autobaza.pl oferuje szczegółowe raporty na temat używanych samochodów, co pomaga zweryfikować ich przeszłość i chroni przed oszustwami. Sprawdzenie historii pojazdu to kluczowy krok, który może uchronić przed utratą dużych sum pieniędzy.

Źródło: KMP w Olsztynie / Własne

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Lisiecki 2024-06-26 10:41:30 188.125.*.*
    Cwianiaczkowanie nie popłaca. Jak nie stać na Audi, to się kupuję Skodę. Tu, w Polsce.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Wowa 2024-06-26 10:25:53 2a02:26f7:c940:*
    Podatek od głupoty.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0

www.autoczescionline24.pl